Dom Jerzego Pilcha w Wiśle poczeka na remont
W tym roku miał się rozpocząć remont i adaptacja domu Jerzego Pilcha w Wiśle na potrzeby Domu Pracy Twórczej. Niestety, jak poinformowała Katarzyna Czyż-Kaźmierczak, zastępca burmistrza tego miasta, nie dojdzie do tego.
Polecany artykuł:
Kiedy dostaniemy z końcem października projekt i kosztorys, będziemy wiedzieli, ile pieniędzy potrzeba na realizację tego przedsięwzięcia. Prawdopodobnie będziemy szukali zewnętrznego finansowania - powiedziała Czyż-Kaźmierczak. Dodała, że w tym roku nie zostanie wyłoniony wykonawca prac, a miasto omawia jeszcze zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego.
W domu rodzinnym zmarłego pisarza samorządy Wisły i woj. śląskiego chcą stworzyć dom pracy twórczej. Samorząd Wisły odkupił go wiosną 2022 r. za 700 tys. zł. Wiosną 2024 r. zawarły umowę na współprowadzenie instytucji. Rzecznik marszałka Sławomir Gruszka informował wówczas, że jej celem będzie „trwała ochrona dóbr dziedzictwa materialnego i niematerialnego oraz całej literackiej spuścizny pozostawionej przez Jerzego Pilcha”. Budynek ma stać się areną wydarzeń kulturalnych, szczególnie literackich.
Szacunkowy koszt remontu i adaptacji domu wynosi około 1,8 mln zł.
Jerzy Pilch. Krótki biogram
Jerzy Pilch przyszedł na świat 10 sierpnia 1952 roku w Wiśle. Pisarz, publicysta, dramaturg i scenarzysta filmowy był laureatem wielu nagród, m.in. Nagrody Fundacji im. Kościelskich (1989) za tom poetycki "Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej" i Nagrody Literackiej „Nike” (2001) za powieść "Pod Mocnym Aniołem".
Pilch ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W 1975 zadebiutował jako krytyk literacki. W latach osiemdziesiątych publikował felietony w "Tygodniku Powszechnym". Z kolei w 1999 roku zaczął pisać dla "Polityki". Później jego felietony ukazywały się w "Dzienniku", "Przekroju" i ponownie w "Tygodniku...". Zmarł 29 maja 2020 roku w Kielcach, gdzie został pochowany.