Studenci z Katowic pomagają chorym na nowotwory krwi
Katowiccy studenci od lat pomagają chorym na nowotwory krwi w ramach działań w ogólnopolskiej społeczności. W tym roku od 2. do 8. grudnia będą rejestrować potencjalnych Dawców szpiku na 57 uczelniach w Polsce – w tym 5 katowickich.
W ubiegłorocznej, zimowej edycji projektu HELPERS’ GENERATION udział wzięło 40 uczelni, na których 70 studenckich liderów koordynowało akcje rejestracji. Dzięki temu do bazy Dawców szpiku Fundacji DKMS dołączyły 5 662 osoby! Do tegorocznej, XII edycji projektu zgłosiło się aż 57 uczelni z całego kraju, między innymi z Lublina, Poznania, Krakowa, Warszawy, Wrocławia czy Katowic, na których 92 studenckich liderów razem z wolontariuszami przeprowadzi rejestracje potencjalnych Dawców szpiku.
To jest akcja, którą organizujemy lokalnie – w Polsce, ale projekt ma wydźwięk globalny. Wśród osób, które otrzymały szpik lub krwiotwórcze komórki macierzyste od Dawcy zarejestrowanego w ramach HELPERS’ GENERATION, byli nie tylko Pacjenci z Polski, ale i USA, Australii, Holandii czy Wielkiej Brytanii. To pokazuje, jak duży zasięg ma ten projekt i jak wielką moc – studenci - mówi Alicja Cichońska, koordynator ds. Rekrutacji Dawców Fundacji DKMS.
Studencki projekt prowadzony od 2013 roku przez Fundację DKMS to przede wszystkim pomoc dla chorych, którzy potrzebują przeszczepienia szpiku, ale jest to też szansa dla studentów na zdobycie nowych umiejętności. Studenci mogą nauczyć się m.in. zarządzania zespołem, organizowania wydarzeń czy współpracy z organizacją pożytku publicznego, które będą mogli wykorzystać w przyszłości – niezależnie od tego, jaką ścieżkę kariery wybiorą.
- Takie akcje jak HELPERS’ GENERATION rozwijają też empatię i otwierają oczy na potrzeby innych. Uczą współpracy, działania w zespole złożonym z osób o różnych cechach charakteru i odmiennych planach, które jednoczy jeden cel – ratowanie życia chorych na nowotwory krwi - mówi Kornelia Kufeld, studentka Politechniki Śląskiej.
Kto może zostać dawcą krwi?
Dawcą szpiku może zostać każdy ogólnie zdrowy człowiek, pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, który waży nie mniej niż 50 kg, ale nie może być też otyły. Żeby zostać dawcą wystarczy przyjść na organizowaną przez studentów akcję na uczelni, wypełnić formularz rejestracyjny, pobrać samodzielny wymaz z wewnętrznej strony policzka – za pomocą specjalnej pałeczki - i oddać gotowy pakiet osobie, która przeprowadza rejestrację.
Wiele osób zdecydowało się już zostać dawcą. Jedną z takich osób jest Bartosz Nestorowski.
- Jeśli tylko byłaby potrzeba ponownego oddania, nie wahałbym się ani przez moment. Świadomość, że być może dzięki tym dwóm małym ukłuciom uratowałem komuś życie, jest nie do opisania. Jeśli nadal zastanawiasz się czy warto się zarejestrować, podpowiem: warto - mówi Bartosz Nestorowski.