Stare książki zyskują na wartości
Kupując używane książki lub posiadając zbiory po rodzicach bądź dalszych krewnych, nie zawsze wiemy, ile tak naprawdę są one warte. Wiele osób może posiadać w swoich domach tytuły warte nawet kilkanaście tysięcy złotych, ale o tym nie wiedzą.
Najcenniejszą książką w Polsce jest jedna z 48 zachowanych do dzisiaj egzemplarzy Biblii Gutenberga. Warty nawet 140 mln zł unikalny eksponat przechowywany jest w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie.
Jest to niezwykły unikat na skalę światową, jednak domowe biblioteczki również mogą skrywać podobne unikaty, choć oczywiście o zdecydowanie mniejszej wartości. Dużym i wciąż rosnącym zainteresowaniem kolekcjonerów cieszą się m.in. książki z czasów PRL-u.
Sprawdźcie w poniższej galerii polskich autorów i tytuły książek, które mają największą wartość.
Jak ustalana jest wartość starych książek?
Na wartość danej książki duży wpływ ma oczywiście tytuł i autor, jednak są też elementy, na które na co dzień nie zwraca się dużej uwagi. Przy wycenianiu duże znaczenie ma pochodzenie i historia danej książki. Specjaliści zwracają uwagę na wpisy proweniencyjne, ekslibrisy, autografy i inne wpisy mogące świadczyć o pochodzeniu danego egzemplarza.
Kolejnym aspektem jest oprawa. Książki kiedyś traktowane były jak dzieła sztuki i wykonywane były z niezwykłą dbałością. Tytuły oprawione przez Aleksandra Semkowicza, Franciszka Joachima Radziszewskiego czy Roberta Jahoda mają zdecydowanie większą wartość. Znaczenie mogą mieć również ilustracje - jeśli zostały wykonane przez znanego ilustratora, często są obiektem poszukiwań kolekcjonerów.
Wartość danego egzemplarza będzie również zależeć od tego, w jakim stanie się znajduje. Niekompletne i zniszczone książki będą miały mniejszą wartość, o ile nie są to tzw. białe kruki, czyli niezwykle rzadkie egzemplarze, które zostały wydane w małym nakładzie i są trudno dostępne. W tym przypadku nawet książka niekompletna może być sporo warta.