Książki i komiksy

Te książki z PRL są warte fortunę. Warto sprawdzić, czy nie mamy ich na swoich półkach

Książki, jak wiadomo, same w sobie są bezcenne. Są jednak takie książki, których wartość jest większa, niż np. używanego samochodu w dobrym stanie. I to nie jest żart. Za książki wydane jeszcze w PRL można dzisiaj zyskać prawdziwą fortunę. Oto najcenniejsze wydania, jakie znajdziemy nawet w domowych biblioteczkach.

Bezcenne książki z PRL warte fortunę. Znajdziesz je w swoim domu

Książka sama w sobie to bardzo wartościowa rzecz. Może być źródłem wiedzy bądź czymś, co poruszy do cna naszą wyobraźnię. W historii literatury powstało wiele niesamowitych, fantastycznych i wzruszających książek, które poruszają kolejne pokolenia prezentując ponadczasowe historie. Poza wartością samą w sobie książki są również wartościowe w przeliczeniu na pieniądze. Zwłaszcza książki, które były wydawane jeszcze w czasach PRL. W naszych domowych biblioteczkach, które są spadkiem po naszych rodzicach możemy znaleźć prawdziwe białe kruki, których mają wartość nie tylko sentymentalną. 

Książki bezcenne dla kolekcjonerów. Jakie?

Żeby książka miała większą wartość, niż właśnie sentymentalną, musi być jednak spełnionych wiele różnych czynników. Idealną dla kolekcjonera książką jest ta, która zawiera w sobie je wszystkie. Najważniejsze jest to, aby książka była z pierwszego wydania lub też edycje limitowane, które wydano w niskim, kolekcjonerskim nakładzie. Bogato zdobiona książka na oprawie również jest ogromnym plusem. Jak podkreśla portal Interia, bardzo cenne są również te książki, do których ilustracje wykonywali cenieni ówcześnie ilustratorzy. No i najważniejsze - stan książki. Zniszczony egzemplarz jest wart zdecydowanie mniej, niż ten bardzo dobrze zachowany. To, ile warta jest twoja książka znaleziona w biblioteczce, zawsze można sprawdzić na licznych aukcjach internetowych.

Książki z PRL są warte tysiące złotych. Czego szukają kolekcjonerzy? 

Jak się okazuje, w domu możemy mieć bardzo cenne egzemplarze książek, które zostały wydane w PRL. Chodzi tu nie tylko o książki napisane przez polskich autorów, ale również przez tych zagranicznych. Jak sprawdziła Interia, najcenniejsze tytuły na różnych aukcjach internetowych to m.in. książki Tolkiena czy Stanisława Lema. Na liście znajdują się też m.in. komiksy rodzimych autorów, które osiągają bardzo wysokie ceny na aukcjach. Zobacz, o jakie tytuły chodzi i sprawdź, czy nie masz ich czasem w swoim domu.

Te lektury czytano w czasach PRL. Sprawdź czy je wszystkie pamiętasz. Przyporządkuj autora do dzieła. QUIZ

Pytanie 1 z 15
Jak nazywa się autor, który się napisał książkę pt. "Popiół i diament"?