SRK przekaże samorządom 150 ha pokopalnianych terenów
W 2025 roku 150 ha pokopalnianych gruntów trafi w ręce samorządów - zapowiedział prezes Spółki Restrukturyzacji Kopalń Jarosław Wieczorek. Pierwsze ruchy w tym kierunku zostały już poczynione. 9 stycznia spółka podpisała umowę darowizny na rzecz Piekar Śląskich, które przejęły blisko 1,5 ha terenu dawnej piekarskiej kopalni Julian z szybem Julian I na czele. Magistrat zdobył już 8,2 mln zł funduszy unijnych na zagospodarowanie szybu. Prace projektowe mają ruszyć jeszcze w tym roku.
Aktualnie procedowane są wnioski o darowizny dotyczące pokopalnianych gruntów na terenie Sosnowca (40 ha) i Rudy Śląskiej (65 ha). Łączna liczba darowizn SRK na rzecz samorządów w latach 2024-2025 powinna sięgnąć 200 ha.
Szyb Julian trafił w ręce samorządu. Plany na rewitalizację obiektu poznamy jeszcze w 2025 roku
SRK chce sprzedać 450 ha pokopalnianych terenów
Spółka zajmuje się też przygotowaniem gruntów do sprzedaży komercyjnej. Łącznie do sprzedaży trafi 450 ha. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży terenów pozwolą zmniejszyć dotacje, które SRK otrzymuje na utrzymanie swoich aktywów, a co za tym idzie - zmniejszyć wydatki budżetu państwa.
Zgodnie z ustawą o funkcjonowaniu górnictwa, grunty należące do spółki w drodze darowizny mogą przejąć wyłącznie gminy górnicze na cele publiczne. Aktualnie Ministerstwo Przemysłu pracuje nad nowelizacją. Zmiany mają rozszerzyć katalog beneficjentów na wszystkie jednostki samorządu, samorządowe i państwowe osoby prawne oraz spółki zarządzające specjalną strefą ekonomiczną. Cele darowizny mają być zgodne z ustawą o gospodarce nieruchomościami, a także służyć pobudzaniu aktywności gospodarczej.
Część terenów SRK nie nadaje się do inwestycji
Na chwilę obecną do SRK należy łącznie 3 tys. pokopalnianych hektarów. Połowa tych terenów ma zdolność inwestycyjną. Pozostałe mają nieuregulowany stan terenowo-prawny. Dopiero, gdy uda się wyjaśnić wszystkie zawiłości, działki będą mogły trafić do inwestycyjnego katalogu spółki.
Są też tereny, które są w rekultywacji. Na szeregu nieruchomości mamy wydane decyzje rekultywacyjne. Musimy ten proces zakończyć: pozyskać środki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, zrealizować te przedsięwzięcia i następnie zagospodarować - uściślił Wieczorek.
Ciekawe projekty na terenach SRK
Z ciekawych projektów, które powstają na dawnych gruntach SRK należy wymienić inwestycję Katowic. Samorząd chce na terenie dawnej kopalni Wieczorek stworzyć Hub Gamingowo-Technologiczny. Aktualnie spółka prowadzi z miastem rozmowy na temat przekazania budynku dyrekcji.
Kilka dni temu SRK podpisała porozumienie z Muzeum Śląskim i Głównym Instytutem Górnictwa na rzecz wykorzystania wód pokopalnianych do ogrzewania siedziby muzeum. To nie jedyne miejsce, gdzie wody dołowe mogą się przysłużyć społeczeństwu. Spółka prowadzi zaawansowane prace z Jaworznem i Katowic dotyczące wykorzystania zasobów do celów bytowych.
Polecany artykuł: