Wody pokopalniane pomogą w ogrzewaniu
Muzeum Śląskie znajduje się na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Katowice. Ostatnia tona węgla z kopalni została wydobyta w 1999 roku. Do dzisiaj działa tu pompownia Centralnego Zakładu Odwadniania Kopalń, który podlega Spółce Restrukturyzacji Kopalń. Obecnie woda wypompowywana z wyrobisk trafia do Rawy. Wkrótce to się zmieni.
W poniedziałek 13 stycznia przedstawiciele Muzeum Śląskiego, Spółki Restrukturyzacji Kopalń, Głównego Instytutu Górnictwa oraz Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk podpisali list intencyjny dotyczący możliwości wykorzystania energii wód kopalnianych.
Nie trzeba już prowadzić kosztownych odwiertów i innych działań w celu wydobycia tych wód na powierzchnie. My je już tutaj mamy (…). Wypompowywane tutaj wody pokopalniane charakteryzują bardzo korzystne parametry. Mowa o temperaturze ok. 19 st. Celsjusza – mówi dr Karol Makles, p.o. dyrektora Muzeum Śląskiego.
Założenie jest takie, by przy zastosowaniu pomp ciepła wykorzystać wody pokopalniane do ogrzewania oraz klimatyzacji budynków Muzeum Śląskiego. Plany zakładają również instalację turbin do do produkcji energii elektrycznej. Podane rozwiązania pomogą zmniejszyć koszty utrzymania placówki.
Muzeum Śląskie będzie jeszcze lepsze. Wielki plan rewitalizacji będzie kosztować 126 mln zł
Muzeum Śląskie chce przeprowadzić inwestycję etapami
W pierwszym etapie wody pokopalniane mogłyby zostać wykorzystane w rewitalizowanych budynkach Muzeum Śląskiego. Tam doprowadzenie odpowiednich instalacji będzie możliwe w ramach obecnie prowadzonych prac. W drugim etapie wody pokopalniane zostaną doprowadzone do już wykorzystywanych budynków.
Jest szansa, żeby do 2029 r. zakończyć proces rewitalizacji i skorzystać także z tego wielkiego potencjału, który kryje się w wodach pokopalnianych – zapowiedział dr Makles.
Nie jest jeszcze znany szacunkowy koszt inwestycji. Dr Makles zdradził jedynie, że inwestycja powinna się zwrócić w ciągu 4-6 lat. Muzeum Śląskie planuje złożyć wniosek o dofinansowanie z Unii Europejskiej.
Pomysł nie jest nowy, ale konieczny
Co ciekawe, koncepcja ogrzewania Muzeum Śląskiego przy pomocy wód pokopalnianych wcale nie jest nowa. Pomysł pojawił się już w 2008 roku. Naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa zaprojektowali wówczas instalację geotermalną, za co otrzymali wyróżnienie w konkursie "Panteon Polskiej Ekologii". Niestety, innowacyjna koncepcja została odłożona na bok na kolejne kilkanaście lat.
Co roku Centralny Zakład Odwadniania Kopalń wypompowuje ok. 101 mln metrów sześciennych wody z górniczych wyrobisk. Z tej liczby wykorzystywane jest zaledwie ok. 1 mln metrów sześciennych, reszta wody trafia do zlewni rzek Wisły i Odry. W najbliższych latach spółka Restrukturyzacji Kopalń chce zagospodarować większą ilość wód pokopalnianych.