Średnia pensja górników przekroczyła 17 tys. zł. Płace spuchły i zaraz pękną

i

Autor: Archiwum Średnia pensja górników przekroczyła 17 tys. zł. Płace spuchły i zaraz pękną

Płace

Średnia pensja górników przekroczyła 17 tys. zł. Płace puchną i zaraz pękną

Średnia miesięczna pensja w Jastrzębskiej Spółce Węglowej w 2023 roku wyniosła 17516,55 zł brutto. To wzrost o 26,4 proc w stosunku do poprzedniego roku - donosi portal wnp.pl. Prognozy dla górników jednak nie są dobre i ten balonik ma wkrótce pęknąć.

Górnicy zarabiają coraz więcej. Średnio 17‬ tys. zł

Zarobki w Jastrzębskiej Spółce Węglowej w 2023 wzrosły do średniej miesięcznej wynoszącej 17 516,55 zł brutto - informuje portal wnp.pl. Choć kwota wygląda na bardzo wysoką, to jest też wyraźny powód, dlaczego jest tak wysoka średnia. 

to głównie konsekwencja jednorazowej motywacyjnej nagrody pieniężnej wypłaconej 21 lipca 2023 roku oraz premii jednorazowej wypłaconej 27 października 2023 roku na mocy porozumień zawartych między zarządem JSW i reprezentatywnymi organizacjami związkowymi JSW. - podkreśla portal wnp.pl

Gdyby porównać to ze średnią z 2022 roku, to zanotowano wzrost o 26,4 proc. Wtedy średnia płaca wynosiła 13 856,85 zł. 

Jeśli od średniej 17 516,55 zł odjąć premie jednorazowe, to realna średnia płaca w JSW wyniosłaby 15 575,34 zł brutto na miesiąc. To nadal spore pieniądze i duży wzrost względem 2022 roku. 

Jak podkreśla portal wnp.pl, w całej grupie JSW płace w samej Jastrzębskiej Spółce Węglowej są najwyższe. 

Każda spółka grupy jest odrębnym podmiotem gospodarczym i stosuje własne zasady wynagradzania pracowników. Poziom średniego miesięcznego wynagrodzenia pracowników w poszczególnych spółkach grupy w 2023 roku zawierał się w przedziale od 5 828,56 zł do 17 516,55 zł i był uzależniony od rodzaju działalności, struktury zatrudnienia pracowników oraz zróżnicowania stanowisk pracy - podkreślono w sprawozdaniu spółki.

Eldorado w JSW wkrótce się skończy - przewiduje ekspert

Spółka prawdopodobnie właśnie sięgnęła płacowego sufitu. Jak wskazał w rozmowie z wnp.pl Jakub Szkopek, analityk Erste Securities, te eldorado może się wkrótce skończyć. Powód? Spadek cen węgla koksowego. Nie widać perspektyw na bodziec popytowy, który znów pociągnąłby ceny w górę. 

Obecnie w Jastrzębskiej Spółce Węglowej nie ma miejsca na żadne podwyżki płac. Wydobycie spada a koszty będą rosły. Nadchodzą ciężkie czasy dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej - zaznaczył.

Śląskie dyktando QUIZ Sprawdź, czy umiesz pisać po śląsku

Pytanie 1 z 11
Jak napisać po śląsku: Czy Ty się nie wstydzisz opowiadać, że język śląski nie istnieje?
Listen on Spreaker.