Węgiel kamienny w Polsce ma być stopniowo zastępowany innymi źródłami ciepła. Dotyczy to zarówno elektrociepłowni i ciepłowni, jak i indywidualnych źródeł ogrzewania w prywatnych domach jednorodzinnych. Termin wprowadzenia ostatecznego zakazu zbliża się bardzo szybko. Już od 1 lipca 2029 r. ma obowiązywać zakaz sprzedaży gospodarstwom domowym niektórych sortymentów węgla.
Czy piece na węgiel są zakazane?
W Polsce poszczególne samorządy wojewódzkie stopniowo wprowadzają obostrzenia dotyczące palenia węglem w piecach. Pierwszy był samorząd śląski, który zdecydowanie już dwa lata temu zabronił używania pieców bezklasowych. Od początku 2024 r. podobne zakazy weszły we wszystkich województwach z wyjątkiem woj. podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.
Te obostrzenia to jednak nic w porównaniu z całkowitym zakazem używania pieców na węgiel najpopularniejszych gatunków, które dzisiaj nazwą sugerują jakoby były paliwem ekologicznym.
Do którego roku można palić węglem w piecach?
Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych. Nowe przepisy mają m.in. przeciwdziałać tzw. greenwashingowi. "Zaproponowane nowe nazwy sortymentów paliw nie będą sugerowały tzw. ekologicznego charakteru paliwa i nie będą tym samym wprowadzały konsumentów w błąd" - podkreślono.
Projektowane rozporządzenie będzie też stopniowo zaostrzać wymagania jakościowe dla paliw stałych oferowanych na rynku. Zakaz ich używania wejdzie w życie w lipcu 2029 r.
Czym można palić w piecu?
Obecnie zakazanym materiałem do spalania w piecu jest muł węglowy, miał, węgiel brunatny, a także niesezonowane drewno, materiały z tworzyw sztucznych albo płyt wiórowych.
Resort klimatu i środowiska rozpoczął prace nad zmianą ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw, "przewidującą zakaz wprowadzania do obrotu z przeznaczeniem do użycia w sektorze bytowo-komunalnym od dnia 1 lipca 2029 r. sortymentów węgiel kostka, węgiel orzech, węgiel groszek i węgiel miał".
Co w zamian?
Będą wprowadzane do obrotu paliwa sortymentu orzech i groszek przeznaczone dla klasowych urządzeń grzewczych, których parametry jakościowe są zgodne z wymaganiami normy PN-EN 303-5 (tj.: zawartość popiołu na poziome do 7 proc., zawartość opałowa od 26 MJ/kg; zawartość wilgoci całkowitej do 11 proc.) - dodano w uzasadnieniu projektu.
Projekt przewiduje zmiany odnośnie do nazw poszczególnych sortymentów paliw; sformułowanie "kęsy, kostka, kostka I, kostka II" zostanie zastąpione sformułowaniem "węgiel kostka", które będzie stosowane do końca czerwca 2029 roku. Stosowana będzie również nazwa "węgiel orzech" zamiast "orzech, orzech I, orzech II". Zamiast nazw "groszek, groszek I, groszek II, ekogroszek, groszek plus" używany będzie "węgiel groszek". Nie będzie można też używać nazwy "ekomiał, miał plus" tylko - "węgiel miał", a zamiast "antracytu" będzie - "węgiel".
Nowe przepisy przewidują również stopniową zmianę parametrów sprzedawanego węgla. Stopniowo ma zmniejszać się maksymalna zawartość siarki oraz wilgoci w przypadku węgla - kostki, orzecha, groszka i miału.
Czy wolno palić w piecu brykietem i peletem?
Obecnie wolno palic brykiet i pelet w piecach nowej generacji. Dodatkowo w projektowanym rozporządzeniu zaproponowano 30 czerwca 2029 r. jako datę graniczą stosowania wymagań jakościowych dla: węgla kamiennego, brykietów lub peletów.
Listen on Spreaker.