Palenie w piecu

i

Autor: Bartlomiej Magierowski/East News

Wiadomości

Sprzedawcy węgla pytają ministerstwo klimatu o sankcje za palenie w piecach

2024-04-25 14:52

Polska Izba Gospodarczy Sprzedawców Węgla chce wiedzieć, co czeka Polaków w perspektywie zakazu używania pieców na węgiel. Zakaz taki ma wejść w życie, lecz do tej pory nie wiadomo, jakie sankcje czekają tych mieszkańców, którzy złamią prawą. Zakaz jest jednym z elementów Krajowego Planu w Dziedzinie Energii i Klimatu.

Polska przesłała do Brukseli aktualizację Krajowego Planu dla Energii i Klimatu. Dokument jest bardzo obszerny i zakłada wywiązanie się naszego kraju z radykalnych obostrzeń zużycia węgla. A to z kolei wiąże się z wprowadzeniem w życie zakazu używania pieców na węgiel.

Dokument powstał w pośpiechu, bo poprzedni rząd nie zakończył konsultacji społecznych. Wszystko wskazuje na to, że niezbędne będą kolejne konsultacje, aby ostatecznie wskazać graniczne daty rozporządzeń. Polska Izba Gospodarcza Sprzedawców Węgla napisała w tej sprawie do Ministerstwa Klimatu i Środowiska wskazując, że założenia są całkowicie nierealne.

Rozwiązania zawarte w aktualizacji planu już na ten moment nie wydają się osiągalne. Sam plan wbrew zapewnieniem został oparty na nierealnych założeniach i prognozach. Pominięto w nim nie tylko czynniki ekonomicznei logistyczne, lecz także kluczowy w perspektywie transformacji energetycznej czynnik - ludzi - pisze w liście do ministerstwa Polska Izba Gospodarczy Sprzedawców Węgla.

Jakie kary za palenie węglem w piecach?

Sprzedawcy węgla wskazali, że wśród wielu bardzo konkretnych rozwiązań pojawiają się daty graniczne. W dokumencie zapisano na przykład, że od 2025 r. zakazane będzie dotowanie zakupu kotłów na paliwa kopalne (węgiel, gaz). Ambitny cel odejścia od węgla w ogrzewaniu domów w aglomeracjach podmiejskich i miejskich oraz miejscowościach miejskich powyżej 100 tys. ma nastąpić już od 2030 r. Zdaniem Izby terminy są nierealne. Stąd pyta o ewentualne kary za palenie węglem.

Czy Ministerstwo planuje wprowadzenie i egzekwowanie sankcji od obywateli, którzy nie spełnią wymogów nowej polityki klimatycznej (np. nie wymienią instalacji grzewczych)? W jaki sposób (i za pomocą jakich środków) rząd będzie chciał poradzić sobie ze sprzeciwem społecznym związanym z wprowadzeniem nowych norm z zakresu transformacji energetycznej? - pyta Polska Izba Gospodarcza Sprzedawców Węgla.

Co z Krajowym Planem dla Energii i Klimatu

Izba sprzedawców węgla wysłała pismo do Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Czeka na merytoryczną odpowiedź i już przygotowuje się do konsultacji społecznych. Ma także inne pytania:

  1. W jaki sposób ministerstwo planuje zapewnić bezpieczeństwo energetyczne kraju w sytuacji, w której tak duża część gospodarstw domowych jest ogrzewanych za pomocą kotłów zasilanych na paliwa stałe? Jakie alternatywy dla ogrzewania gospodarstw domowych za pomocą kotłów zasilanych na paliwa stałe proponuje Ministerstwo, mając na względzie skalę ubóstwa energetycznego w Polsce?
  2. Jakie formy wsparcia Ministerstwo przewiduje dla gospodarstw domowych, które po wprowadzeniu zakazu ogrzewania paliwami stałymi do 2030 roku (w przypadku gospodarstw miejskich i podmiejskich) lub 2040 roku (w przypadku pozostałych gospodarstw) będą zmuszone do znalezienia alternatywnego źródła ogrzewania?
  3. Czy ministerstwo rozważa wprowadzenie scenariusza, w którym korzystanie przez gospodarstwa domowe z paliw kopalnych nie zostanie w całości zakazane, a jedynie ograniczone?
Czy rozpoznasz miasto województwa śląskiego po samym opisie? Nieoczywisty QUIZ
Pytanie 1 z 15
Na rozgrzewkę. "Słyszysz Artur Rojek, myślisz…"