Dla Katowic jest niczym wieża Eiffla dla Paryża. Zachwyceni turyści robią selfie

2025-07-25 23:43

Spodek w Katowicach to architektoniczna ikona, która przyciąga uwagę mieszkańców Polski i przyjezdnych z zagranicy. Jego kosmiczny wygląd i bogata historia sprawiają, że jest obowiązkowym punktem na mapie Śląska, chętnie fotografowanym przez turystów. Sprawdź, dlaczego warto go zobaczyć i jakie tajemnice kryje ten niezwykły obiekt!

Spodek w Katowicach

i

Autor: From the Sky/ Archiwum prywatne

Spodek w Katowicach: Kosmiczna atrakcja, dla której turyści ustawiają się w kolejce

Dla mieszkańców Katowic Spodek to widok codzienny, ale dla turystów to prawdziwa perełka. Niemal każdego dnia można zobaczyć ich, jak ustawiają się do zdjęć z tym charakterystycznym budynkiem w tle. Dlaczego? Bo Spodek to nie tylko hala widowiskowo-sportowa, ale przede wszystkim ikona architektury i symbol Katowic.

Architektoniczna ikona, która inspiruje

Jego kształt, przypominający latający talerz, to efekt zastosowania konstrukcji opartej na zasadzie tensegrity. To sprawia, że Spodka nie da się pomylić z żadnym innym budynkiem na świecie. Skojarzenia z kosmiczną maszyną latającą są jak najbardziej na miejscu!

Spodek to doskonały przykład modernistycznego brutalizmu, a jego projekt stworzyli architekci: Gintowt, Krasiński i  Zalewski. Warto zwrócić uwagę na sąsiadujące z nim Międzynarodowe Centrum Kongresowe, którego dach wygląda, jakby został zgnieciony przez lądujący Spodek. Choć MCK powstał znacznie później, to idealnie wpisuje się w kosmiczną koncepcję. Całość tworzy nieziemski krajobraz, który zachwyca turystów.

"Tak jak wieża Eiffla w Paryżu!"

Jak mówi Agnieszka Sikorska, dyrektor Śląskiej Organizacji Turystycznej:

Nie powinniśmy się dziwić, a raczej doceniać! Tak, jak robimy sobie zdjęcia z wieżą Eiffla w Paryżu, czy Krzywą Wieżą w Pizie, tak samo turyści w Katowicach robią sobie zdjęcia ze Spodkiem. Mieszkańcy Katowic widzą go na co dzień i pewnie dlatego wyjątkowość Spodka nie jest dla nich tak wielką atrakcją. Ale zapewniam, że turyści są zachwyceni niepowtarzalną architekturą. Jest to bez wątpienia symbol miasta i także miła pamiątka dla przyjezdnych - mówi dyrektor Agnieszka Sikorska.

Zobaczcie zdjęcia

Spodek w liczbach: Imponujące fakty

  • Kubatura: 338 732 m³
  • Powierzchnia użytkowa: 29 473 m²
  • Sektory: 35 (w tym VIP)
  • Miejsca siedzące: 9 351 stałych, 11 016 łącznie
  • Powierzchnia całkowita: 7 ha

Hala Spodka wraz z przyległymi obiektami tworzy wielofunkcyjny kompleks na obszarze blisko 7 ha. To sprawia, że jest to obiekt wyjątkowy w skali całego kraju.

Arena wielkich wydarzeń: Sport, muzyka i e-sport

Od 50 lat Spodek gości najważniejsze wydarzenia sportowe, takie jak mistrzostwa świata w siatkówce mężczyzn i hokeju na lodzie. Odbywają się tu również niezapomniane koncerty światowych gwiazd, takich jak Metallica, Deep Purple, Pearl Jam i Jean Michael Jarre.

Warto wspomnieć, że w 2017 roku w Spodku odbyła się największa impreza e-sportowa Intel Extreme Masters, która przyciągnęła rekordową liczbę 173 tysięcy widzów.

Ciekawostki, o których nie miałeś pojęcia!

Latający talerz z matematycznych obliczeń: Kształt Spodka to nie tylko efekt wizji artystycznej, ale przede wszystkim matematycznych i architektonicznych obliczeń. Okrągła konstrukcja w kształcie ściętego stożka została zaprojektowana tak, aby wytrzymać wstrząsy górnicze.

Największy ekran kinowy: W Spodku działało kiedyś kino, a jego ekran miał imponujące wymiary 22 na 14 metrów. W 1973 roku "W pustyni i w puszczy" obejrzało tu 104 tys. widzów, a "Ojca Chrzestnego" – ponad 60 tys.

Test wytrzymałości: Przed otwarciem Spodka architekci z Gliwic i Warszawy mieli obawy, czy konstrukcja wytrzyma obciążenie. Zdecydowano się na próbę, podczas której 4000 żołnierzy zaczęło tupać i podskakiwać. Okazało się, że wibracje mieszczą się w normie, a konstrukcja jest bezpieczna.

Spotkanie z dyktatorem: W 1972 roku w Spodku wystąpił Fidel Castro. Na spotkanie z nim przywieziono 10 tysięcy "dobrowolnych" widzów. Tego samego dnia odbyła się Wielka Wystawa Samochodów, na której po raz pierwszy zaprezentowano fiata 126p. W ciągu tygodnia malucha zobaczyło 250 tysięcy osób!

Śląsk Radio ESKA Google News

Zwiedzanie Spodka: Odkryj tajemnice ikony Katowic

Organizatorzy przygotowali specjalną trasę, która pozwala poznać historię i zakamarki Spodka. Podczas zwiedzania można zobaczyć obiekty sportowe, halę główną i pokój VIP. Niestety, ze względów bezpieczeństwa trasa nie obejmuje stropu i dachu.

  • Koszt zwiedzania: 20 zł od osoby
  • Dzieci do lat 7: Wstęp bezpłatny
  • Rezerwacje grupowe (powyżej 15 osób): [email protected]

W związku z remontem obiektu, obejmującym część hali głównej oraz licznymi wydarzeniami organizowanymi w Spodku zwiedzanie hali zostało wstrzymane do 20 grudnia 2025 roku. Jednak już od nowego roku będzie można się zapisywać na wycieczki. 

Nie tylko Spodek w Katowicach. Są także inne atrakcje

Dla turystów, którzy zwiedzają Górny Śląsk i województwo śląskie mamy dobrą wiadomość. Oprócz Spodka znajdziecie u nas mnóstwo innych atrakcji, także architektonicznych. Zaledwie godzinę drogi od Katowic czekają na odkrycie takie miejsca, jak podziemna trasa wycieczkowa w dawnej kopalni Guido i sztolni Królowa Luza, rejsy statkiem przez śluzy Kanału Gliwickiego, czy wycieczki po zabytkowym osiedlu robotniczym Nikiszowiec.

Więcej atrakcji zebraliśmy w naszym quizie. Spróbuj go rozwiązać, a dowiesz się o kolejnych miejscach godnych odwiedzenia.

QUIZ: Śląskie atrakcje turystyczne. Sprawdź swoją wiedzę
Pytanie 1 z 10
Budynek inspirowany piramidą Cheopsa w skali 1:5 znajduje się w: