Architektura

Katowicki Spodek niczym wino - czym starszy, tym lepszy. Fascynująca historia powstawania symbolu Katowic

8 maja 1971 roku z okazji Dnia Zwycięstwa odbyło się oficjalne otwarcie ultranowoczesnej hali widowisko-sportowe w Katowicach. "Spodek" obejrzały wówczas tysiące osób. Zaprojektowali go Maciej Gintowt i Maciej Krasiński i pomimo upływu ponad 50. lat wciąż się nie zestrzał. Skąd pomysł na niezwykły kształt hali, dlaczego stoi w tym a nie innym miejscu?

Jaka jest historia katowickiego Spodka?

Koncepcja budowy Spodka powstała już w latach 50. Jak wiadomo, najpierw Spodek miał stanąć na terenie Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku— nowego parku w regionie, tuż przy Planetarium.

Do zamkniętego konkursu w 1959 roku Stowarzyszenie Architektów Polskich zaprosiło cztery zespoły. Zwycięzcą został zespół projektantów z Biura Studiów i Projektów Typowych Budownictwa Przemysłowego z Warszawy, reprezentowany przez architektów Macieja Gintowta i Macieja Krasińskiego. Autorem konstrukcji był prof. inż. Wacław Zalewski, a jego współpracownikiem został Andrzej Żórawski.

Wizja twórców obiektu była tak śmiała, awangardowa i innowacyjna, że zmieniono lokalizację. Najpierw Spodek na mapie przeniesiono w okolice Rowu Wełnowieckiego, do dzielnicy Koszutka, w otoczenie zieleni, na grunt stosunkowo mało zagrożony skutkami eksploatacji górniczej. Następnie — do ścisłego centrum Katowic.

Największym zwolennikiem zbudowania hali w sercu Katowic był gen. Jerzy Ziętek, późniejszy wojewoda katowicki. I doprowadził budowę do finału mimo że teren, gdzie Spodek stoi, był wyjątkowo niestabilny i nękany szkodami górniczymi. Dodajmy jeszcze, że zamiast planowanych 200 mln złotych wydano na budowę 800 mln.

Budowa rozpoczęła się w 1964 roku, jednak bardzo szybko została wstrzymana. Co było powodem tej decyzji? Jak wyglądał pierwotny projekt Spodka? Co mówili o projekcie obiektu architekci? O tym i o innych ciekawostkach dotyczących spodka przeczytacie w artykule Muratora, który jest dostępny tutaj.

Zobaczcie w galerii, jak przebiegała budowa symbolu Katowic.

Śląsk Radio ESKA Google News