Największe na Śląsku święcenie pojazdów już w najbliższą niedzielę. Do Tychów zjadą dziesiątki kierowców

2025-07-25 23:39

Już w najbliższą niedzielę w parafii św. Krzysztofa w Tychach odbędzie się uroczyste święcenie pojazdów. To największe tego typu wydarzenie na Śląsku. Mieszkańcy oraz podróżni muszą przygotować się na utrudnienia w ruchu drogowym.

To było największe święcenie pojazdów na Śląsku. Do Tych zjechały dziesiątki kierowców

i

Autor: KMP Tychy/ Materiały prasowe To było największe święcenie pojazdów na Śląsku. Do Tych zjechały dziesiątki kierowców

Święcenie pojazdów w Tychach

W niedzielę, 27 lipca na ulicach Tychów odbędzie się tradycyjne już święcenie pojazdów. To największe tego typu wydarzenie na Śląsku, które każdego roku przyciąga dziesiątki kierowców do tyskiej parafii pw. Świętego Krzysztofa – patrona wszystkich kierowców. Uroczystość zaczyna się po mszy świętej, po której ksiądz wychodzi poświęcić pojazdy zaparkowane przy ul. Wyszyńskiego i Edukacji. 

Kierowcy, którzy chcą wziąć udział w uroczystości i poświęcić swoje pojazdy, mogą podjeżdżać od godz. 9. Na miejscu będą obecni funkcjonariusze Policji i Straży Miejskiej, którzy wskażą miejsca przeznaczone do parkowania.

W związku z wydarzeniem wprowadzone zostaną tymczasowe ograniczenia w ruchu. W godzinach 10:30-13:30 ulice Wyszyńskiego i Edukacji (w przypadku większego zainteresowania także ul. Dąbrowskiego) oraz Edukacji, Filaretów i Elfów zostaną czasowo zamknięte dla ruchu pojazdów.

Zobacz zdjęcia ze święcenia pojazdów w Tychach w 2024 roku

Utrudnienia w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w Tychach

Na utrudnienia powinni się też przygotować pasażerowie komunikacji miejskiej. W godzinach 12:00–13:30 autobusy i trolejbusy nie będą kursować w pobliżu miejsca święcenia pojazdów. Zmiany dotyczą linii trolejbusowych B i H oraz linii autobusowych M10, M15, M108, 1, 2, 4, 21, 31, 75, 137, 157, 254, 262, 273, 514, 531, 565 i 686. 

Wyłączone z obsługi zostaną przystanki autobusowe:

  • Tychy Lodowisko 02
  • Tychy Wyszyńskiego 01 i 02
  • Tychy Szpital Wojewódzki 01 i 02
  • Tychy Filaretów 01 i 02
  • Tychy Edukacji 01 i 02
  • Tychy Gen. Grota-Roweckiego 01 i 02 – dotyczy linii H i 137
  • Tychy Niepodległości 01 i 02
  • Tychy Urząd Miasta 01 i 02 – nie dotyczy linii 1 i 514
  • Tychy Tęcza 01 i 02

ZTM zachęca do zapoznania się ze zmianami oraz sprawdzania rozkładów jazdy w Internecie przed wyjściem z domu na przystanek. Więcej o zmianach w rozkładach jazdy można przeczytać TUTAJ.

Śląsk Radio ESKA Google News

Kim był św. Krzysztof? Legendy i atrybuty patrona kierowców

Uroczystość ta wpisuje się w tradycję obchodów dnia św. Krzysztofa, patrona kierowców i podróżnych, który w Kościele katolickim przypada 25 lipca. W tych dniach w kościołach na całym świecie błogosławi się wszelkiego rodzaju pojazdy, wzywając orędownictwa i opieki świętego.

O życiu świętego Krzysztofa brak jest pewnych informacji historycznych. Według późniejszych, ale prawdopodobnych świadectw opartych na tradycji miał on pochodzić z małej Azji, z prowincji rzymskiej Licji, gdzie poniósł śmierć męczeńską za panowania cesarza Decjusza około 250 roku.

Z powodu braku szczegółowych informacji o świętym Krzysztofie, średniowiecze na podstawie imienia „niosący Chrystusa” stworzyło popularną legendę o tym świętym. Według niej, pierwotnie imię Krzysztofa miało brzmieć Reprobus (z greckiego – odrażający), gdyż miał on mieć głowę podobną do psa i wyróżniał się niezwykłą siłą. Postanowił więc oddać się w służbę najpotężniejszemu na ziemi Panu. Służył najpierw królowi swojej krainy, a kiedy przekonał się, że król ten bardzo boi się szatana, wstąpił w jego służbę.

Pewnego dnia przekonał się jednak, że szatan boi się imienia Chrystusa. To wzbudziło w nim ciekawość, kim jest ten Chrystus, którego się boi szatan. Opuścił więc służbę szatana i poszedł służbą Chrystusa. Zapoznał się z nauką chrześcijańską i przyjął chrzest. Za pokutę i dla zadośćuczynienia, że służył szatanowi postanowił zamieszkać nad Jordanem, w miejscu, gdzie woda była płytsza, by przenosić na swoich potężnych barkach pielgrzymów idących ze wschodu do Ziemi Świętej.

Pewnej nocy usłyszał głos dziecka, które prosiło go o przeniesienie na drugi brzeg. Kiedy je wziął na ramiona, poczuł ogromny ciężar, który go przytłaczał. Zdawało mu się, że zapadnie się w ziemię. Zawołał: Kto jesteś, dziecię? Otrzymał odpowiedź: Jam jest Jezus, twój Zbawiciel. Dźwigając mnie, dźwigasz cały świat. Pan Jezus miał mu wtedy przepowiedzieć rychłą śmierć męczeńską.

Ten właśnie fragment legendy stał się natchnieniem dla niezliczonej liczby malowideł i rzeźb świętego Krzysztofa. Tradycja miała Reprobusowi nadać tytuł „Krzysztofa”, czyli „nosiciela Chrystusa” (z greckiego Christoforos). Pan Jezus po przyjęciu przez Krzysztofa chrztu miał mu przywrócić wygląd ludzki.

W ikonografii święty przedstawiany jest jako młodzieniec, najczęściej jednak jako olbrzym przechodzący przez rzekę, na barkach niesie Dzieciątko Jezus, w ręku trzyma maczugę, czasami kwitnącą. Przedstawiany jest także jako potężny mężczyzna z głową lwa. Jego atrybuty to m.in. dziecko królujące na globie, palma męczeńska, pustelnik z lampą, ryba, sakwa na chleb, wieniec róż i wiosła.

Św. Krzysztof jest patronem Ameryki, ale także Wilna, siedzib ludzkich i grodów oraz chrześcijańskiej młodzieży. Jest patronem kierowców, farbiarzy, flisaków, introligatorów, modniarek, marynarzy, pielgrzymów, podróżnych, przewoźników, tragarzy, turystów i żeglarzy.

Quiz z gwary śląskiej. Tylko prawdziwy Ślązak zdobędzie komplet punktów
Pytanie 1 z 10
Na śląsku, na oficjalne wydarzenie, będzie potrzebny ancug, czyli...?