Spacery Zagłębiowskim Szlakiem Kobiet

i

Autor: fb Stowarzyszenie Aktywne Kobiety w Sosnowcu Spacery Zagłębiowskim Szlakiem Kobiet

Sosnowieckie Stowarzyszenie Aktywne Kobiety ruszyło z projektem 20 spacerów HERstorycznych na 120 urodziny miasta

2022-11-23 13:17

To dwugodzinne spotkania, dzięki którym mieszkańcy mogą poznać Zagłębiowski Szlak Kobiet i dowiedzieć się o kobietach, które w XIX i XX wieku na terenie regionu prowadziły działalność społeczną, naukową, artystyczną i edukacyjną.

Na czterech trasach Zagłębiowskiego Szlaku Kobiet znajdują się 22 szyldy z postaciami znaczących sosnowiczanek.

- Kobiety wpisały się swoim uczestnictwem, swoją działalnością w bardzo wiele wydarzeń na terenie naszego miasta np Klara Dietel organizowała jadłodajnie dla biednych robotników, Pola Negri rozsławiła Sosnowiec. Wanda Telakowska była prekursorką wzornictwa przemysłowego. Ludzie nie mają świadomości, że tyle aktywnych kobiet tutaj działało - powiedziała nam Halina Sobańska ze Stowarzyszenia Aktywne Kobiety.

Do tej pory odbyło się 14 spacerów HERstorycznych. Do końca roku będzie ich jeszcze sześć.

W 2018 roku zainaugurowano powstanie dwóch pierwszych Tras Zagłębiowskiego Szlaku : Trasę „A”– artystki, aktorki zainaugurowała Pola Negri. Szyld ze zdjęciem aktorki usytuowany przed sosnowieckim dworcem, sfinansowany został ze środków sponsorów.

Druga trasa to Trasa ”D”– działaczki dobroczynne. Trasę otworzyła Klara Dietel – żona przedsiębiorcy sosnowieckiego, organizatorka jadłodajni dla biednych robotników. Szyld Klary Dietel powstał ze środków Gminy Sosnowiec. Dzięki środkom uzyskanym w 2019 r. w ramach aplikacji złożonych na konkursy ogłoszone przez samorząd Gminy Sosnowiec i samorząd województwa śląskiego, zawieszono kolejnych 5 szyldów na kolejnych trasach.

Trasie ”P” – przedsiębiorczynie – Wanda Telakowska, organizatorka polskiego wzornictwa przemysłowego, której nie istniejący już zakład „WANDA”, zawdzięczał swoją nazwę; Helena Rzadkiewiczowa- założycielka 7 klasowej Szkoły Realnej dla dziewcząt i Małgorzata Woźniak – założycielka pierwszej w Sosnowcu Odlewni Stali.

Trasę „O” – działaczki ruchu oporu otworzyły: Michalina Konieczna – ur. w 1896 roku w Sosnowcu, działaczka społeczna, członkini Związku Orła Białego i łączniczka Armii Krajowej, rozstrzelana w 1942 roku w Oświęcimiu i Anka Kowalska – pisarka, działaczka opozycyjna w okresie PRL.

Przystanki na trasach tworzą nowoczesne i atrakcyjne instalacje w postaci przeźroczystych, prostokątnych, dwustronnych bilboardów ze zdjęciem naturalnej wielkości osoby, biogramem z jednej strony i informacją o związkach osoby z miejscem – drugiej. Zawieszone są na gminnych słupach energetycznych, na bezpiecznej wysokości. Całość wpisana jest w krajobraz miejski i stanowi punkt informacyjny na Szlaku Kobiet Sosnowca.

Stowarzyszenie planuje objąć Szlakiem także inne miasta Zagłębia.