Nowa aranżacja "Patelni". Jakie są oczekiwania?
Plac Stulecia jest położony przed głównym dworcem kolejowym po wschodniej stronie ul. 3 Maja. To jeden z najważniejszych punktów komunikacyjnych w Sosnowcu. Znaczna część placu znajduje się w obniżeniu terenu, z którego prowadzi przejście pod ul. 3 Maja i torami kolejowymi, umożliwiając dostęp do przystanków tramwajowych i peronów kolejowych.
Sosnowiecki samorząd oczekuje, że konkurs wyłoni koncepcję, która najlepiej spełni oczekiwania w znaczeniu estetycznym, kulturowym i społecznym, a także pod względem funkcjonalno-użytkowym i kompozycyjnym. Istotne jest również uwzględnienie kontekstu zagospodarowania obszaru i jego otoczenia.
Wykreowanie nowej, atrakcyjnej wizji miejsca stanowiącego centrum Sosnowca i będącego jednocześnie ważnym punktem węzłowym komunikacji kołowej, kolejowej, tramwajowej, pieszej i rowerowej będzie sporym wyzwaniem dla architektów - podkreśla miasto.
Samorząd chciałby, aby na "Patelni" powstała przyjazna, dobra dla życia przestrzeń publiczna, odpowiadająca współczesnemu stylowi życia. Koncepcja powinna uwzględniać potrzeby okolicznych mieszkańców, użytkowników czasowych i podróżnych. Ważne mają być też rozwiązania zwiększające odporność miasta na zmiany klimatu i wpływające na zwiększenie świadomości ekologicznej społeczeństwa.

Wyzwania i cele konkursu
Objęty opracowaniem teren obejmuje m.in. XIX-wieczny dworzec Sosnowiec Główny, teren kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz liczne budynki mieszkaniowe z funkcjami handlu i usług w pierzejach ul. 3 Maja, placu Stulecia i ul. Warszawskiej. Sam plac Stulecia i dworzec kolejowy stanowią jeden z końców głównej osi handlowej miasta - ul. Modrzejowskiej.
Przedmiotem konkursu jest opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej w zakresie przebudowy układu komunikacyjnego (ulice, chodniki, parkingi), pieszego połączenia placu przed budynkiem dworca z ul. Modrzejowską i zlokalizowanie przystanków komunikacji publicznej (w poziomie zero).
Miasto zależy też na organizacji przestrzeni "wydobywającej" architekturę dworca i zabudowy mieszkaniowej, ograniczeniu dystansów między przystankami i ograniczeniu barier architektonicznych, odpowiednim rozlokowaniu przystanków różnych środków transportu (w zależności od intensywności użytkowania), lokalizacji zatok taxi i kiss & ride jak najbliżej dworca oraz wykreowaniu przestrzeni dla drobnego handlu i usług.
Harmonogram konkursu
Konkurs ma charakter ograniczony i dwuetapowy. Ogłoszenie wyników kwalifikacji do drugiego etapu zaplanowano na 20 września tego roku. Składanie prac przez zakwalifikowanych uczestników potrwa do 18 listopada. Rozstrzygnięcie ma odbyć się w siedzibie katowickiego oddziału SARP 1 grudnia. Przewodniczącym sądu konkursowego będzie prof. Andrzej Grzybowski. Po ogłoszeniu konkursu planowana jest wystawa nagrodzonych i wyróżnionych prac konkursowych.
Ostatnio plac Stulecia był odświeżany w 2022 roku. Było to uzupełnienie innych prac w tym rejonie miasta. Przebudowano wówczas zasadniczą, zachodnią część placu przed dworcem, gdzie wcześniej znajdował się parking, a kolej odnowiła elewację dziewiętnastowiecznego budynku dworcowego.
Najciekawsze atrakcje i miejsca w Sosnowcu. Można się w nim zakochać