Egzotarium w Sosnowcu
To nowe miejsce na mapie Sosnowca, które podbiło serca tak mieszkańców tego miasta, jak i województwa śląskiego. To świetne miejsce na jednodniowy wypad z całą rodziną. Goście mogą zajrzeć m.in do: ogrodu botanicznego, ogrodu zoologicznego, palmiarni, parku bioróżnorodności czy mini zoo w Parku Kazimierz. Na miejscu można obejrzeć wiele gatunków roślin, w tym palmy, kaktusy, krzewy występujące na południu Europy. Oczywiście w Egzotarium znajdują się także zwierzęta. W wielkich akwariach pływa kilkadziesiąt gatunków ryb, nie brakuje też gadów, a ptaki umilają czas swoim śpiewem.
Park Sielecki
dawniej Park Renardowski, Park Mauvego. Znajduje się nad brzegami Czarnej Przemszy. Granice parku wyznacza od strony zachodniej i północnej ulica 3 Maja z zabudowaniami basenu kąpielowego, od strony wschodniej Zamek Sielecki, budynek Stadionu Zimowego oraz ulica Zamkowa, a od strony południowej zabudowania Sielca przy ulicy Parkowej, Legionów, Krętej i Sieleckiej. Występuje tu około 60 gatunków drzew i krzewów. W parku znajdziemy m.in. letnią strefę food trucków, tor do jazdy na łyżworolkach, bulodrom, strefę relaksu z mini-plażą oraz tężnię solankową. W Parku Sieleckim odbywa się wiele miejskich imprez, w tym m.in. piknik militarny, zlot food trucków czy pikniki.
Zamek Sielecki
Wraz z Parkiem Sieleckim tworzy historyczny kompleks. Historycznie jest to twierdza warowna i najstarszy obiekt w mieście. Obecnie działa tam Sosnowieckie Centrum Sztuki.
Pałac Dietla
Neobarokowy pałac Heinricha Dietla o wysokich walorach artystycznych. Jego budowę ukończono około 1900 roku. Pałac składa się z dwóch części: węższej północnej i szerszej od południa. Elewacje wykonane są z cegły, z detalem z tynku i sztucznego kamienia. W budynku znajduje się m.in. sala balowa, gabinet secesyjny czy neobarokowa jadalnia. Obecnie pełni rolę centrum artystyczno-kulturalnego. Obiekt jest dostępny do zwiedzania dwa razy w tygodniu z kustoszem od maja do grudnia.
Stawiki
To ulubione miejsce wypoczynku mieszkańców Sosnowca. Zbiornik oraz kompleks rekreacyjny znajduje się na obrzeżach Parku im. porucznika pilota Jana Fusińskiego. Staw położony jest na terenach, które przed 1960 rokiem należały do ówczesnego miasta Szopienice.
W 2014 roku utworzono tam kompleks do wakeboardingu.
Szkoła realna
Szkoła Realna w Sosnowcu to zabytkowy, liczący ponad 120 lat budynek, w którym znajdowało się pierwsze liceum w tym mieście. Jego historia rozpoczęła się pod koniec XIX wieku za sprawą Heinricha Dietla, który ufundował Szkołę Realną w Sosnowcu. Od 1 kwietnia 2022 r. budynek dawnej Szkoły Realnej jest siedzibą Sądu Okręgowego w Sosnowcu.
Teatr Zagłębia
Najważniejsza instytucja kulturalna w Zagłębiu. Teatr w Sosnowcu powstał w 1897 roku i był szóstą stałą sceną na ziemiach polskich (po Warszawie, Krakowie, Lwowie, Lublinie i Kaliszu). W 2022 roku świętował 125-lecie istnienia. Spektakle Teatru Zagłębia były wielokrotnie nagradzane w polskich i międzynarodowych festiwalach.
Ulica Małachowskiego
Katowice mają Mariacką, Sosnowiec ma Małachowskiego. To stosunkowo nowe miejsce na mapie tego miasta, które w ostatnim czasie przeszło sporą zmianę. Z zapuszczonej ulicy stała się wizytówką miasta i tą częścią, która przyciąga osoby spragnione imprezowych wrażeń.
Pałac Schoena
Neobarokowy pałac miejski w Sosnowcu, tzw.„ pałac ojca” lub „pałac główny” w Zespole Parkowo-Pałacowym Schöna. Powstał w 1885 roku i należał do fabrykanckiej rodziny Schönów. Obecnie w pałacu znajdują się:
- muzeum
- sale reprezentacyjne USC
- restauracja
- galeria
Zagłębiowski Park Sortowy
Nowy kompleks sportowy składający się na stadion piłkarski, halę sportową i lodowisko. Piłkarski obiekt stał się drugim domem dla Rakowa Częstochowa, który rozgrywa tam mecze w europejskich pucharach. Najsłynniejszym zespołem, jaki tam gościł, była Atalanta Bergamo - ubiegłoroczny zdobywca Ligi Europy w sezonie 2023/2024, kiedy to... ograł właśnie Raków w Sosnowcu.