25-latek napadł na 20-latka na dworcu w Sosnowcu. Przyłożył mu nóż do gardła

2025-07-11 14:07

Dantejskie sceny w Sosnowcu. 20-letni mężczyzna, oczekujący na pociąg na dworcu PKP został napadnięty przez agresora, który przystawił mu nóż do gardła i zażądał oddania wartościowych przedmiotów. Sprawca został szybko zatrzymany przez policję i usłyszał zarzuty.

25-latek napadł na 20-latka w środku nocy na dworcu w Sosnowcu. Przyłożył mu nóż do gardła

i

Autor: Policja Sosnowiec

Nóż na gardle na dworcu w Sosnowcu. Sprawca rozboju zatrzymany i aresztowany

Do zdarzenia doszło w środę około godziny 1 w nocy na dworcu PKP w Sosnowcu. 20-letni mieszkaniec miasta czekał na pociąg, gdy podszedł do niego młody mężczyzna. Nieznajomi wdali się w krótką rozmowę. W pewnym momencie napastnik wyciągnął nóż i przystawił go 20-latkowi do gardła, zaczął mu grozić śmiercią i zażądał wydania telefonu komórkowego. Przerażony mężczyzna oddał wszystkie wartościowe przedmioty, które miał ze sobą - telefon komórkowy, ładowarkę, kartę bankomatową, słuchawki oraz e-papierosa. Ich łączną wartość oszacowano na około 1300 zł.

Po tym, jak agresor oddalił się, ofiara natychmiast powiadomiła policję. Reakcja była natychmiastowa. Patrol z wydziału ruchu drogowego zauważył przy ul. Starej mężczyznę odpowiadającego rysopisowi sprawcy. Okazało się, że jest to 25-letni mieszkaniec Sosnowca. Podczas przeszukania policjanci znaleźli przy nim skradzione przedmioty oraz nóż, którym posłużył się do rozboju. 

Mężczyzna został zatrzymany i osadzony w policyjnym areszcie. Badanie wykazało, że był pijany – miał blisko 2 promile alkoholu w organizmie. W czwartek, 10 lipca 25-latek usłyszał prokuratorski zarzut dokonania rozboju przy użyciu niebezpiecznego narzędzia, za co grozi mu kara nawet do 20 lat więzienia. Sąd w Sosnowcu zdecydował o tymczasowym aresztowaniu napastnika na najbliższe 3 miesiące.

Śląsk Radio ESKA Google News

Jak uniknąć napadu na ulicy?

Napad na ulicy to jedno z najbardziej traumatycznych doświadczeń, które mogą nas spotkać. Agresja, groźby, a czasem i poważne obrażenia fizyczne pozostawiają trwały ślad w psychice ofiary. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jak minimalizować ryzyko stania się celem przestępców i jak reagować, gdy do napadu już dojdzie.

Czym właściwie jest napad? To wszelkie przestępstwa rozbójnicze, takie jak rozbój, kradzież rozbójnicza i wymuszenie rozbójnicze, które charakteryzują się agresywnym zachowaniem sprawcy wobec ofiary. Sprawca grozi, wykorzystuje przewagę fizyczną, liczebną lub posługuje się niebezpiecznymi narzędziami, takimi jak broń palna, nóż, pałka, kastet czy łańcuch, aby osiągnąć korzyść materialną.

Jak zmniejszyć ryzyko stania się ofiarą napadu?

  • Nie afiszuj się bogactwem: Unikaj okazywania swojej zamożności, zwłaszcza gdy poruszasz się pieszo lub komunikacją publiczną.
  • Ogranicz cenne przedmioty: Nie noś ze sobą rzeczy cennych, które nie są Ci potrzebne. Unikaj noszenia dużej gotówki – duże transakcje załatwiaj przez bank.
  • Unikaj niebezpiecznych miejsc i pory dnia: Unikaj nocnych spacerów i podróży komunikacją publiczną. Jeśli musisz poruszać się nocą, omijaj ciemne zaułki, przejścia podziemne, nieoświetlone parki i niebezpieczne dzielnice. Wybieraj drogi ruchliwe i dobrze oświetlone. Nie chodź w nocy pod wpływem alkoholu.
  • Obserwuj otoczenie: Unikaj kontaktu wzrokowego z obcymi osobami, ale dyskretnie oceniaj ich intencje.
  • Zachowaj dystans: Nie pozwalaj obcym osobom zbliżać się do Ciebie na wyciągnięcie ręki. Wybieraj miejsca, gdzie nie można zajść Cię od tyłu.
  • Unikaj podejrzanych grup: Przechodź na drugą stronę ulicy, gdy widzisz zbliżającą się grupę ludzi, szczególnie w nocy. Unikaj kontaktu z osobami nietrzeźwymi.
  • Bądź ostrożny w nawiązywaniu znajomości: Nie zawieraj na ulicy szybkich znajomości i nie pozwalaj odprowadzać się do domu obcym osobom. Nie korzystaj z ofert podwiezienia przez przypadkowo poznane osoby.

Co robić, gdy dojdzie do napadu? Oceń sytuację:

  • Czy warto ryzykować życie i zdrowie dla rzeczy, które chcą Ci zabrać?
  • Czy wzywanie pomocy będzie skuteczne?
  • Czy masz szansę się obronić?
  • Czy możesz uciec? Ucieczka przy przewadze przeciwnika nie jest tchórzostwem, lecz podstawową formą samoobrony.

Jeśli decydujesz się na obronę:

  • Wzywaj pomocy.
  • Dąż do utorowania sobie drogi ucieczki.
  • Stosując znane sposoby samoobrony, nie przekraczaj ich granic – obrona musi być współmierna do zagrożenia.

Po napadzie:

  • Powiadom najbliższe osoby z otoczenia.
  • Powiadom policję, dzwoniąc na numer 112 lub 997.
  • Jeśli zostałeś pobity, powiedz o tym policjantowi.