Wiadomości

Śnięte ryby w Odrze i Kanale Gliwickim. Jest najnowszy komunikat Wód Polskich

2025-04-24 7:54

Wody Polskie w Gliwicach biją na alarm. Od kilku dni prowadzone są intensywne działania związane z pojawieniem się śniętych ryb w Odrze i Kanale Gliwickim. Patrole, monitoring, współpraca ze służbami – to tylko niektóre z podjętych kroków. Co dokładnie się dzieje i jakie są przyczyny tego niepokojącego zjawiska?

Wzmożone patrole prewencyjne od strony lądu i wody, bieżące interwencje w dorzeczu Odry, kontrolowanie przepływu wód w Kanale Gliwickim i Kanale Kędzierzyńskim, współpraca ze służbami i instytucjami wszystkich szczebli, montaż i obserwacja stanu siatki ochronnej w starorzeczu rzeki Odry w Januszkowicach, bezzwłoczne i sukcesywne odłowy śniętych ryb – to tylko niektóre z działań podejmowanych przez Wody Polskie w Gliwicach w związku ze stwierdzeniem przypadków śnięcia ryb. Tylko w środę, 23 kwietnia z Kanału Gliwickiego wyłowiono 200 kg śniętych ryb, a z Odry 670 kg śniętych ryb!

Sytuacja jest poważna, a służby działają na pełnych obrotach, aby zminimalizować skutki tego zjawiska.

Odra pod lupą – blisko 200 osób monitoruje sytuację

Sytuacja na odcinku rzeki Odry od Chałupek w woj. śląskim do Ujścia Nysy w woj. opolskim, na Kanale Gliwickim, Kanale Kędzierzyńskim oraz na zbiornikach wielofunkcyjnych, w tym zbiorniku Dzierżno Duże jest monitorowana w terenie przez blisko 200 osób: pracowników Wód Polskich, którzy przez 24h prowadzą obserwację. To pokazuje skalę zaangażowania i powagi sytuacji.

Gdzie zaobserwowano pierwsze śnięte ryby?

Od 18 kwietnia zaobserwowano śnięte ryby w Kanale Gliwickim (głównie sekcje 0, I, II) oraz w wodach rzeki Odry na odcinku od stopnia wodnego Koźle (woj. opolskie, pow. kędzierzyńsko-kozielski) do stopnia wodnego Januszkowice oraz od stopnia wodnego Januszkowice do stopnia wodnego Krępa (woj. opolskie, pow. krapkowicki). Wśród odławianych, w znacznym stanie rozkładu ryb, dominuje karaś srebrzysty.

Wody Polskie szukają przyczyny – co z "złotą algą"?

Spostrzeżone w czasie patroli nieprawidłowości są bezzwłocznie zgłaszane odpowiednim służbom i instytucjom, które podejmują działania, zgodne z ich kompetencjami w celu ustalenia przyczyn zdarzeń i ograniczenia ich skutków. Uwaga Wód Polskich w Gliwicach skierowana jest także niezmiennie na wyniki prób wody pobieranej przez inspektorów WIOŚ pod kątem „złotej algi” (prymnesium parvum). Jak wskazują wyniki badań, glon ten nie jest obecnie notowany w pobranych próbach.

Zatruta Odra i Kanał Gliwicki

Zobacz, jak się pieni woda

Wirus CyHV-2 – nowe zagrożenie?

Pracownicy Wód Polskich w Gliwicach dostarczyli odłowione w Kanale Gliwickim żywe ryby do Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – PIB w Puławach, gdzie przeszły badania pod kątem wirusologicznym. W wyniku badań stwierdzono obecność wirusa CyHV-2.

Działania prewencyjne – zbiornik Turawa i siatka w Januszkowicach

W zbiorniku Turawa sukcesywnie podnoszony jest poziom rzędnej wody, w celu zwiększenia alimentacji wód dla przepływu Odry w okresach niżówek hydrologicznych. Na bieżąco monitorowany jest także stan siatki zamontowanej w starorzeczu rzeki Odry w Januszkowicach. Od 20 marca br. siatka ochronna o dł. 70 m. uniemożliwia rybom przedostawanie się do starorzecza, gdzie stojący charakter wody może sprzyjać rozwojowi „złotej algi”.

Przedstawiciele Wód Polskich w Gliwicach uczestniczą w zespołach zarządzania kryzysowego i współpracują z właściwymi służbami i instytucjami, wspierając je w podejmowanych działaniach.

Śląsk Radio ESKA Google News

Aktualizacja – 23 kwietnia 2025, godz. 14:00 – nowe przypadki śniętych ryb

W dniu 23 kwietnia 2025 roku pracownicy Wód Polskich w Gliwicach obsługujący stopnie wodne na rzece Odrze zaobserwowali występowanie śniętych ryb. W wyniku przeprowadzonych działań podjęto z wody łącznie ok. 670 kg śniętych ryb (w znacznym stanie rozkładu):

  • około 350 kg śniętych ryb z rzeki Odry na odcinku stopnia wodnego Koźle
  • około 120 kg śniętych ryb z rzeki Odry na odcinku od stopnia wodnego Januszkowice
  • około 150 kg. śniętych ryb z rzeki Odry na odcinku stopnia wodnego Krępa
  • około 50 kg. śniętych ryb z rzeki Odry na odcinku stopnia wodnego Krapkowice.

Kanał Gliwicki – kolejna aktualizacja z 23 kwietnia 2025

W dniu 23 kwietnia 2025 roku pracownicy Wód Polskich w Gliwicach obsługujący śluzy Kanału Gliwickiego w czasie rejsów partolowych po wodach tej drogi wodnej zaobserwowali występowanie śniętych ryb w sekcjach I, II, III, IV, V i VI (woj. opolskie, woj. śląskie). Podjęto z wody:

  • sekcja I Kanału Gliwickiego (śluza Kłodnica): około 40 kg śniętych ryb (gatunek karaś srebrzysty)
  • śluza Nowa Wieś (sekcja I i II): około 48 kg śniętych ryb (gatunek: karaś srebrzysty)
  • śluza Sławięcice (sekcja II i III): około 93 kg śniętych ryb (gatunek: karaś srebrzysty)
  • śluza Rudziniec (sekcja III i IV): około 15 kg śniętych ryb (gatunek: karaś srebrzysty)
  • śluza Łabędy (sekcja V i VI): około 3 kg śniętych ryb (gatunek: karaś srebrzysty)

Zobacz zdjęcia