Szok w Mysłowicach. Nietrzeźwy i z zakazem kierowania. Zawoził trójkę dzieci do szkoły

i

Autor: KMP Mysłowice

Kryminalne

Szok w Mysłowicach. Nietrzeźwy i z zakazem kierowania. Odwoził troje dzieci do szkoły

2025-04-23 21:47

Będąc w stanie po użyciu alkoholu i mając aktywny zakaz prowadzenia pojazdów, odwoził troje dzieci do szkoły. Skrajnie nieodpowiedzialny 61-latek z Mysłowic wpadł podczas rutynowej kontroli trzeźwości.

Nietrzeźwy odwoził dzieci do szkoły

W środę 23 kwietnia policjanci z mysłowickiej drogówki prowadzili kontrole trzeźwości na ulicach miasta. W okolicach godziny 7:35 na ul. Morgowskiej zatrzymali do kontroli pojazd marki Chevrolet. Za kierownicą siedział 61-letni mieszkaniec Mysłowic, a razem z nim w samochodzie podróżowało troje dzieci w wieku od 7 do 11 lat, które mężczyzna, na prośbę ich matki, miał w tym dniu odwieźć do szkoły.

Jak się szybko okazało, 61-latek na swoim koncie miał aktywny zakaz prowadzenia pojazdów wydany przez Sąd Rejonowy w Mysłowicach. Otrzymał go za jazdę bez wymaganych uprawnień. To nie koniec jego przewinień. Policjanci z drogówki sprawdzili stan trzeźwości mężczyzny. Przeprowadzone alkomatem badanie wykazało, że w swoim organizmie miał 0,4 promila alkoholu.

Podróżujące pojazdem dzieci zostały przekazane pod opiekę innemu członkowi rodziny. Natomiast o dalszym losie 61-latka zadecyduje teraz sąd.

Stan po użyciu a stan nietrzeźwości

Polskie prawo karne rozróżnia dwa stany związane ze spożyciem alkoholu przez kierowców: stan po użyciu alkoholu oraz stan nietrzeźwości. Stan po użyciu alkoholu występuje, gdy zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila. Prowadzenie pojazdu w takim stanie jest wykroczeniem, za które grozi kara aresztu, grzywna do 5 tys. zł oraz czasowe zatrzymanie prawa jazdy na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

O stanie nietrzeźwości mówimy natomiast, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila. Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem, za które grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Dodatkowo sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 1 roku do 10 lat, a w przypadku spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym lub ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu, może orzec dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Kierowanie mimo sądowego zakazu

Kierowanie pojazdem pomimo aktywnego sądowego zakazu to przestępstwo, za które grozi do nawet 5 lat więzienia, a dodatkowo sąd może orzec kolejny zakaz prowadzenia pojazdów.

Śląsk Radio ESKA Google News