Wiadomości

"Złota alga" w jeziorze Dzierżno Duże i Kanale Gliwickim. Odłowiono już blisko 10 ton śniętych ryb

Z jeziora Dzierżno Duże i Kanału Gliwickiego wyłowiono już tony śniętych ryb. Ma to związek ze wzrostem liczebności w wodzie „złotej algi”, która jest toksyczna dla ryb. Od soboty 3 sierpnia służby na bieżąco monitorują sytuację.

Każdego dnia wyławiane są kolejne śnięte ryby

Służby wciąż interweniują w związku z wystąpieniem „złotej algi” w Kanale Gliwickim i jeziorze Dzierżno Duże. Wyławiane są kolejne śnięte ryby. Jak informuje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego, od soboty 3 sierpnia do środy 7 sierpnia z jeziora Dzierżno Duże i z czwartej sekcji Kanału Gliwickiego wyłowiono już łącznie ok. 9765 kilogramów śniętych ryb, z czego tylko w dniu 7 sierpnia odłowiono ich ok. 3055 km.

W poniedziałek 5 sierpnia ustawiono dwie zapory biostabilizujące w górnej wodzie Przewału Kłodnickiego i niecce wypadowej ze zbiornika Dzierżno Duże do IV sekcji Kanału Gliwickiego. Zapory miały na celu ograniczenia przedostawania się „złotej algi” z jezior Dzierżno Duże do Kanału Gliwickiego. Jak czytamy w komunikacie międzyresortowego zespołu ds. Odry, sytuacja zaczęła się poprawiać. Śniętych ryb w Dzierżnie jest coraz mniej. Lepiej wypadły też próbki wody z jeziora. Liczebność złotej algi spadła z blisko 100 mln (próbki z 2 sierpnia) do 13 mln komórek w litrze wody (próbki z 5 sierpnia).

Ze względu na dużą liczebności „złotej algi” w Kanale Gliwickim planowane jest pilotażowe użycie nadtlenku wodoru w celu redukcji liczebności tego glonu. Jest to działanie badawcze, pod nadzorem naukowym Instytutu Ochrony Środowiska – PIB, z udziałem ekspertów Instytutu Rybactwa Śródlądowego – PIB.

Przypomnijmy, od poniedziałku 5 sierpnia obowiązuje zakaz korzystania z jeziora Dzierżno Duże oraz IV sekcji Kanału Gliwickiego (od śluzy Dzierżno do śluzy Rudziniec). Ma to zapobiec przenoszeniu „złotej algi” do innych zbiorników wodnych. Zakaz dotyczy kąpieli, sportu i rekreacji, wędkarstwa oraz kontaktu zwierząt domowych z wodą. Tymczasowy zakaz obowiązuje do 19 sierpnia br.