Słupy świetlne

i

Autor: WIkimedia Commons/Christoph Geisler, Facebook/Myszkowscy Łowcy Burz

Wiadomości

Słupy świetlne widziane w województwie śląskim. To niezwykłe zjawisko, które występuje podczas silnego mrozu

W okolicach Zawiercia można było podziwiać... słupy świetlne. Jest to zjawisko optyczne, które robi ogromne wrażenie. Promienie świetlne tworzą pionowe wiązki, które wyglądają niczym miecze z "Gwiezdnych Wojen".

Słupy świetlne zaobserwowano w Śląskiem

Noc z poniedziałku na wtorek (8/9.01) w województwie śląskim była naprawdę mroźna (temperatura wahała się od -15 do nawet -20°C). Takie warunki to doskonała okazja, aby poobserwować tzw. słupy świetlne.

To zjawisko polega na unoszeniu się kryształków lodowych, które powstają z mroźnego oraz wilgotnego powietrza. 

Wówczas promienie świetlne emitowane przez lampy zaczynają załamywać się na kryształach i tworzyć pionowe wiązki, niczym świetlne miecze znane z Gwiezdnych Wojen – czytamy na portalu "twojapogoda.pl". 

Jest to przepiękne zjawisko, które stosunkowo rzadko występuje w naszym regionie. Ale można na nie trafić. 

Mroźna noc sprawiła, że słupy pojawiły się w Śląskiem. – Słupy świetlne zaobserwowane przed chwilą w okolicy Zawiercia przez naszą czytelniczkę – post ze zdjęciem, w mediach społecznościowych, opublikowali Myszkowscy Łowcy Burz.

W komentarzach, pod postem na Facebooku na fanpage'u "Kataklizmy w Polsce i na świecie", pojawiły się także zdjęcia słupów zrobione przez internautów w innych miejscowościach naszego regionu: w Krzeszowicach, Ogrodzieńcu czy Rydułtowach.