Śląskie: 13-letni Mikołaj wraz z bratem bawił się łatwopalną substancją. Doszło do wybuchu. Nastolatek potrzebuje teraz innowacyjnego opatrunku

i

Autor: siepomaga.pl 13-letni Mikołaj ma poparzenia twarzy i ciała

Śląskie: 13-letni Mikołaj wraz z bratem bawił się łatwopalną substancją. Doszło do wybuchu. Nastolatek potrzebuje teraz innowacyjnego "opatrunku"

2021-07-13 11:15

Do tragicznej w skutkach sytuacji doszło kilka dni temu w okolicach Bielska-Białej. 13-letni Mikołaj wraz z bratem bawił się łatwopalną substancją, doszło do wybuchu, a chłopiec doznał poważnych poparzeń ciała. Teraz nastolatek potrzebuje nowej skóry zastępczej. Na ten cel została utworzona zbiórka w internecie.

Zaledwie kilka dni mają rodzice 13-letniego Mikołaja z okolic Bielska-Białej, żeby zebrać pieniądze na zakup matrycy Integra DRT zastępującej poparzoną skórę. Jeśli do soboty, 17 lipca to się nie uda, to może dojść nieodwracalnych zmian uszkodzonych tkanek i mięśni u chłopca.

Nastolatek dwa tygodnie temu obchodził 13. urodziny, cieszył się z rozpoczętych właśnie wakacji. Jego spokój zmącił jednak sobotni wieczór, 10 lipca.

- Wspólnie z 10-letnim bratem mieli grać w gry, ale dziecięca ciekawość doprowadziła do zabawy łatwopalną substancją, która wybuchła w rękach synka, zapalając się na jego ciele i ubraniu. Ogień zajął koszulkę i bluzę chłopca, spalił włosy. Brat Mikołaja szczęśliwie nie doznał uszczerbku, zachował się bohatersko, powiadamiając dorosłych i ratując palącego się brata - relacjonują rodzice poparzonego chłopca, którzy zbierają na zabieg innowacyjnym "opatrunkiem", zastępującym usuniętą skórę nastolatka.

- Głęboko wierzymy, że chłopiec może wyjść z ciężkiego stanu i mieć jeszcze normalne życie. W wyniku tragicznego wypadku Mikołaj znajduje się obecnie w stanie śpiączki farmakologicznej, aż 40% jego ciała jest poparzone - informują rodzice chłopca.

U 13-letniego Mikołaja doszło do poparzeń najgorszego, III stopnia, tym samym zniszczona skóra musiała zostać chirurgicznie usunięta. Odsłonięte ciało bez skóry jest narażone na infekcje oraz niesamowicie trudny proces gojenia się i oszpecające blizny przerostowe. W najgorszym stanie była ręka chłopca, ale lekarka zajmująca się Mikołajem zdobyła materiał zastępujący skórę i poprawiła szansę na sprawność manualną kończyny.

Żeby poprawić szanse na zagojenie się reszty ciała, potrzeba znacznie więcej tego materiału. Materiał to trudnodostępna oraz nierefundowana Integra DRT - innowacyjna błona zastępująca skórę pacjenta na czas wyhodowania skóry z komórek macierzystych oraz wspomagająca procesy regeneracji skóry właściwej.

Pokrycie ciała Mikołaja Integrą to pierwszy krok do kolejnych przeszczepów skóry, wtedy lekarze będą mogli zaplanować stopniowe przywracanie tkanek, zaczynając od najbardziej uszkodzonych obszarów ciała. Mikołaja czekają liczne operacje, w późniejszym czasie zabiegi rekonstrukcji ciała oraz wieloletnia rehabilitacja przywracająca mu sprawność ruchową oraz czuciową.

Chłopcu można pomóc wpłacając pieniądze na stronie siepomoaga.pl. Link do zbiórki jest TUTAJ

Eska Hit Challenge - Roksana Węgiel