Bar Okrąglak w Katowicach
O rozbudowie skateparku w Parku Zadole zrobiło się głośno w lipcu tego roku, gdy okazało się, że z powodu inwestycji zamknięty zostanie "Okrąglak". Jego właściciele poinformowali w mediach społecznościowych, że miasto wypowiedziało im umowę dzierżawy terenu. Jako, że bar cieszy się popularnością wśród lokalnej społeczności, sprawa wywołała spore poruszenie. Pod petycją w sprawie uratowania "Okrąglaka" podpisało się ponad 1,5 tys. osób. W obliczu tak szerokiego sprzeciwu Katowice postanowiły wziąć pod uwagę "głosy społeczności lokalnej" i zorganizowały spotkanie z właścicielami lokalu.
W ramach kompromisu właściciele mogą kontynuować działalność w lokalu na zasadzie tzw. bezumownego korzystania z obiektu do momentu rozpoczęcia budowy zadaszenia nad skateparkiem. Co w skrócie oznacza, że przez najbliższe 2 lata "Okrąglak" będzie działał w znanej wszystkim lokalizacji. Później zostanie przeniesiony w inne miejsce, jeśli oczywiście właściciele zechcą kontynuować biznes. Z kolei przy nowym skateparku powstanie przestrzeń socjalno-usługowa z miejscem na gastronomię.
Bar Okrąglak w Katowicach
Koncepcja skateparku w Parku Zadole po zmianach
Ale to nie jedyny kompromis w kwestii skateparku, na który poszło miasto. Jak dowiemy się informacji prasowej, jego koncepcja została "skorygowana i dostosowana do oczekiwań mieszkanek i mieszkańców Katowic".
Choć skatepark cieszy się popularnością wśród młodych osób, nie wszyscy mieszkańcy zgadzają się z jego rozbudowę w tej skali. Dlatego prezydent Marcin Krupa, biorąc pod uwagę rozmowy odbyte z mieszkańcami dzielnicy, a także chcąc pogodzić potrzeby użytkowników parku i środowiska sportowego, zdecydował, że zadaszenie skateparku odbędzie się wyłącznie w jego dziś istniejących granicach - informuje Sandra Hajduk, rzeczniczka prasowa UM Katowice.
Co w skrócie oznacza, że zamiast planowanych 5000 m2 powierzchnia zadaszonego skateparku wyniesie ok. 2000 m2. Tym samym będzie o 60 proc. mniejsza niż zakładała wstępna koncepcja.
Do obiektu doprowadzone zostanie połączenie drogowe, które będzie dostępne wyłącznie dla służb ratunkowych i miejskich (Zakład Zieleni Miejskiej, MPGK, MZUiM). Miasto zapewnia, że zadaszenie nie będzie kolidowało z kortami tenisowymi, a jego budowa nie będzie wymagała wycinki drzew.