Nutrie w Rybniku

i

Autor: Pixabay

Zwierzęta

Rybnik walczy o nutrie i szuka kogoś, kto utworzy azyl, bo miasto nie może

2024-08-29 11:22

Los zwierząt nie jest nam obojętny i robimy, co możemy, by rybnickie nutrie udało się ocalić - zapewniają władze Rybnika. Jednak same azylu nie wybudują, bo jak tłumaczą, gmina nie może wydatkować środków publicznych na ochronę obcego gatunku. Dlatego poszukiwani są ludzie, którzy taki azyl stworzą i poprowadzą.

Nutrie w woj. śląskim czeka zagłada

Na naszych łamach pisaliśmy o rybnickich (i nie tylko) nutriach już kilka razy. Przypomnijmy: w połowie sierpnia Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach ogłosiła przetarg na na odłów i przekazanie do unieszkodliwienia do 200 osobników nutrii na terenie województwa śląskiego.

Na liście miejsc, gdzie planowane jest wykonanie odłowu znalazły się rybnickie rzeki Nacyna i Ruda, a także cieki i zbiorniki wodne w Jaworznie, Wodzisławiu Śląskim czy Zbrosławicach.

Rybnik działał długo i bezskutecznie

Informacja ta wstrząsnęła mieszkańcami Rybnika, gdzie zwierzęta pojawiły się kilka lat temu i szybko zyskały sobie miano "maskotek miasta". Z biegiem lat ich populacja rosła, co zrobiło się problematyczne, gdy w 2016 roku nutrie zostały uznane za gatunek obcy i stwarzający zagrożenie dla Unii Europejskiej. Organizacje prozwierzęce i lokalne media apelowały do urzędników, by jak najszybciej wysterylizowały osobniki. Niestety, żadne efektywne działania nie zostały podjęte.

Efektywne, bowiem po lawinie krytyki, która spadła na władze Rybnika, na stronie miasta pojawiła się długa lista działań urzędników mających na celu ochronę nutrii. Można ją skrócić do tego, że żadne nie przyniosły skutku.

Nutrie od zagłady może uratować azyl

Jedną z szans na ratunek zwierząt jest utworzenie azylu, czego gmina nie może sfinansować, bo gatunek jest uznany za inwazyjny. Rybnik szuka więc zainteresowanych, by taki azyl utworzyć za miasto.

Może to być osoba prywatna, przedsiębiorca, stowarzyszenie, fundacja itp. Jedyną gwarancją długoterminowej ochrony przed uśmierceniem rybnickich nutrii jest umieszczenie ich w azylu, posiadającego odpowiednią decyzję Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska - mówi Agnieszka Skupień, rzeczniczka rybnickiego magistratu.

Osoby zainteresowane prowadzeniem azylu mogą się zgłosić do:

Urzędnicy zapewniają pomoc w wypełnieniu wniosku, a także możliwość wydzierżawienia działki na terenie Rybnika pod ten del.

Rybnik szuka gospodarstwa, by odłowić i wysterylizować nutrie

Drugą opcją na ratunek jest ujęcie nutrii w gminnym programie opieki nad zwierzętami bezdomnymi. - W tym programie musimy wskazać konkretne gospodarstwo rolne, do którego będą mogły trafiać nutrie. To rozwiązanie pozwoli nam na odłowienie nutrii, ich kastrację lub sterylizację i ich zabezpieczenie przed ponownym powrotem do środowiska naturalnego - dodaje rzeczniczka.

Zainteresowanie gospodarstwa powinny się zgłaszać do Wydziału Ekologii w Urzędzie Miasta Rybnika ([email protected], tel. 32 43 92 054, 32 43 92 033). Magistrat oferuje pomoc i współpracę, w szczególności w kwestii uzyskania zezwolenia Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, które jest konieczne, aby zwierzęta te mogły znaleźć pomoc i schronienie.

Podstawowym problemem są kwestie finansowe, w związku z tym, jeśli byłyby chętne osoby, bądź firmy chcące wesprzeć budowę azylu prosimy o kontakt, być może uda nam się wspólnymi siłami połączyć osoby chcące poprowadzić takie miejsce z osobami chcącymi wesprzeć jego powstanie - dodaje Agnieszka Skupień.

Quiz. Czy znasz te przysłowia związane ze zwierzętami?
Pytanie 1 z 9
„Pogoda pod psem” oznacza, że jest:
Listen on Spreaker.