Węgiel dla mieszkańców Rybnika

i

Autor: Unsplash.com

Rybnik nie będzie sprzedawał węgla. Prezydent miasta: skutki fedrowania odczuwamy na co dzień

Miasto Rybnik nie przystąpi do zakupu węgla z przeznaczeniem dla gospodarstw domowych na terenie gminy. - Na terenie Miasta Rybnika funkcjonuje Kopalnia ROW z czterema Ruchami, co oznacza że właściwie fedrują pod nami cztery kopalnie, czego skutki odczuwamy zresztą na co dzień – przypomina prezydent Rybnika.

Rybniccy urzędnicy informują, że do takiego zakupu mogą przystąpić gminy sąsiadujące z Rybnikiem i uprawnione do takiej sprzedaży podmioty. Mieszkańcy Rybnika mogą kupić węgiel po niższej cenie od prywatnych sprzedawców lub od sąsiednich gmin. Prezydent Rybnika podkreśla, że miasto nie jest przystosowane do prowadzenia dystrybucji węgla.

To kopalnie posiadają odpowiednie narzędzia i środki, dzięki którym mogą prowadzić sprzedaż dla odbiorców indywidualnych. Podpisana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ustawa daje samorządom możliwość zakupu węgla po preferencyjnej cenie. Jednocześnie tę samą możliwość daje innym, prywatny podmiotom - również na preferencyjnych warunkach. Dlatego Miasto Rybnik nie będzie zajmowało się dystrybucją węgla. Wierzę, że lepiej zrobią to firmy, które są do tego przystosowane – mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Węgiel dla rybniczan po niższej cenie

Miasto Rybnik przypomina, że jeśli sąsiednia gmina jest zainteresowana sprzedażą węgla mieszkańcom Rybnika, może zgłosić chęć przystąpienia do programu przez ogłoszenie w swoim Biuletynie Informacji Publicznej. Pozostałe osoby, zainteresowane sprzedażą węgla rybniczanom po niższej cenie mogą zgłosić chęć poprzez wniosek skierowany do Urzędu Miasta Rybnika. Informacja o wyborze podmiotu pojawi się na stronie Urzędu Miasta do 31 grudnia 2022 r.

W przypadku, gdy przystąpieniem do zakupu paliwa stałego zainteresowana będzie  więcej niż jedna sąsiadująca z Rybnikiem gmina i/lub więcej niż jeden uprawniony podmiot, o wyborze zdecyduje kolejność zgłoszeń. Jeśli tego samego dnia zgłosi się sąsiadująca z Rybnikiem gmina oraz inny uprawniony podmiot, do zakupu paliwa wybrana będzie gmina sąsiednia – informują urzędnicy.

Miasto robi wyjątek dla najuboższych mieszkańców Rybnika.  - W tym roku Miasto Rybnik będzie pomagało w zabezpieczeniu opału najuboższym w naszym mieście, osobom samotnym i chorym. Aktualnie Ośrodek Pomocy Społecznej w Rybniku znalazł 7 takich osób w naszym mieście. OPS będzie współpracował z Polską Grupą Górniczą S.A. i pomagał w dostarczeniu węgla osobom najbardziej potrzebującym - dodaje prezydent Kuczera.