Rusza punkt konsultacyjny dla pracowników PGG. Chodzi o restrukturyzację kopalni Ruda

i

Autor: PGG

Ruda Śląska

Rusza punkt konsultacyjny dla pracowników PGG. Chodzi o restrukturyzację kopalni Ruda

2025-02-05 21:42

Pracownicy ruchów Bielszowice i Halemba mogą już odwiedzać Punkt Konsultacji Pracowniczej KWK Ruda. Uzyskają tam informacje na temat planowanego połączenia dwóch ruchów w jednoruchową kopalnię Ruda.

Restrukturyzacja kopalni Ruda

Planowane zmiany w dwóch kopalniach należących do Polskiej Grupy Górniczej budzą wiele wątpliwości i pytań wśród pracowników. W planach jest stopniowe połączenie ruchów Bielszowice i Halemba w jednoruchową kopalnię Ruda. 1 lipca br. z ruchu Bielszowice ma zostać wydzielona pierwsza część zakładu, która przeznaczona jest od likwidacji. Są to dwa peryferyjne szyby w rejonie Pawłów Górny. Rok później do likwidacji przekazana zostanie partia "Centralna" ruchu Bielszowice.

Według pierwotnych planów PGG, ruchy Halemba i Bielszowice miały zostać połączone na początku 2023 roku, ale w związku ze wzrostem popytu na węgiel po wybuchu wojny na Ukrainie, ich oddzielne funkcjonowanie przedłużono do końca 2025 roku. Ostatecznie, już jako jeden zakład, kopalnia Ruda zostanie wygaszona w 2034 roku.

Punkt Konsultacji Pracowniczej KWK Ruda

W środę 5 lutego działalność rozpoczął Punkt Konsultacji Pracowniczej KWK Ruda. Mogą się do niego zgłaszać pracownicy kopalni Halemba i Bielszowice w celu uzyskania informacji dotyczące spraw związanych z procesem restrukturyzacji KWK Ruda w latach 2025-2026.

W punkcie można uzyskać informacje m.in. na temat instrumentów osłonowych, z których mogliby skorzystać pracownicy kopalni lub kierunków alokacji pracowników pomiędzy oddziałami PGG (z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb i oczekiwań czy np. miejsca zamieszkania).

Jak czytamy w komunikacie prasowym Polskiej Grupy Górniczej, spółka chce zadbać o to, aby każdy pracownik uzyskał odpowiedzi na nurtujące go pytania i miał informację na temat planowanych działań.Jednak nie na każde pytanie da się odpowiedzieć już teraz. Wciąż trwają konsultacje publiczne projektu nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, przez co na razie nie wiadomo kiedy zostaną uruchomione instrumenty osłonowe, a także jaka będzie wysokości jednorazowych odpraw pieniężnych dla osób korzystających z PDO. Wszystko zależy od ostatecznej wersji ustawy.

Punkt będzie otwarty od poniedziałku do piątku godzinach od 7:00 do 15:00. Znajduje się w Ruchu Bielszowice Oddziału KWK Ruda w Dziale Spraw Pracowniczych i Socjalnych Ruchu Bielszowice (pokój nr 7).

Informacje można uzyskać przychodząc do punktu osobiście, telefonicznie pod numerami: 32 717 37 45 oraz 32 717 33 43 lub mailowo pod adresem: [email protected].

Ankieta wśród pracowników PGG

W grudniu ubiegłego roku PGG przeprowadziła ankietę wśród pracowników na temat zainteresowania dostępnymi narzędziami osłonowymi w trwającym procesie transformacji. Udział w niej był dobrowolny, a swoje zdanie wyraziło ponad 13,3 tys. pracowników. Ankieta wykazała, że ponad jedna trzecia pracowników jest gotowa odejść z pracy w górnictwie, pod warunkiem że otrzyma jednorazową odprawę pieniężną lub przejdzie na pomostowy urlop emerytalny.

W ankiecie znalazło się również pytanie skierowane tylko do pracowników ruchu Bielszowice kopalni Ruda, którzy mogli wyrazić swoje zdanie w kwestii alokacji do innych oddziałów spółki. Gotowość przejścia od innych oddziałów zadeklarowało 218 górników.

Zgodnie z obowiązującą ustawą górniczą w ramach instrumentów osłonowych pracownicy wygaszanych kopalń mogą korzystać z:

  • jednorazowej odprawy pieniężnej w wysokości 120 tys. zł
  • urlopu górniczego dla górników pracujących pod ziemią do 4 lat przed uzyskaniem uprawnień emerytalnych,
  • urlopu dla pracowników zakładu przeróbki mechanicznej węgla - dla pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach na zakładach przeróbczych do 3 lat przed zyskaniem uprawnień emerytalnych.
Śląsk Radio ESKA Google News
Autor:
Węgiel - sprawdź, co wiesz o "czarnym złocie" [QUIZ]
Pytanie 1 z 8
W jakich województwach w Polsce wydobywa się wegiel kamienny?