Górnicy z PGG odejdą z pracy, ale na korzystnych warunkach. Za jest jedna trzecia z nich

i

Autor: PGG

Wiadomości

Górnicy z PGG odejdą z pracy, ale na korzystnych warunkach. Chcą dostać 120 tysięcy złotych

2025-01-23 12:45

Pracownicy Polskiej Grupy Górniczej w udostępnionej im w grudniu ub. roku ankiecie zadeklarowali, że ponad jedna trzecia z nich jest gotowa odejść z pracy w górnictwie, ale tylko na korzystnych warunkach. Odejdą pod warunkiem uzyskania jednorazowej odprawy pieniężnej lub przejścia na pomostowy urlop do emerytury.

Wyniki ankiety dla pracowników PGG

Pod koniec 2024 roku pracownicy Polskiej Grupy Górniczej mieli możliwość, aby wyrazić swoją opinię na temat najlepszych dla siebie opcji ewentualnego odejścia z pracy w związku z redukcją zatrudnienia i wygaszaniem kopalń. Na internetowym Portalu Pracownika znajdowała się ankieta, a udział w niej był dobrowolny.

Swoją opinię wyrazić mogło niemal 37 tys. pracowników, z czego skorzystało ponad 13,3 tys. z nich. W ankiecie można było odpowiedzieć się za jedną z trzech możliwości odejścia z pracy, zgodnych z ustawą górniczą:

  • jednorazowa odprawa pieniężna - w wysokości 120 tys. zł,
  • urlop górniczy - dla górników pracujących pod ziemią do 4 lat przed uzyskaniem uprawnień emerytalnych,
  • urlop dla pracowników zakładu przeróbki mechanicznej węgla - dla pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach na zakładach przeróbczych do 3 lat przed zyskaniem uprawnień emerytalnych.

Ankieta miała charakter sondażowy, a wybranie jednej z opcji nie było jednoznaczne z uzyskaniem zgody pracodawcy na skorzystanie z niej.

Czas na wypełnienie ankiety minął 13 grudnia ubiegłego roku, a Polska Grupa Górnicza podsumowała teraz jej wyniki. Okazuje się, że ponad jedna trzecia pracowników jest gotowa odejść z pracy w górnictwie, pod warunkiem że otrzyma jednorazową odprawę pieniężną lub przejdzie na pomostowy urlop emerytalny. Jak zauważył prezes Polskiej Grupy Górniczej, duża część załogi jest gotowa na zmiany.

- Wyniki ankiety pokazują, że nasi pracownicy są gotowi odejść z pracy na korzystnych, co oczywiste, warunkach. To dla nas jasny sygnał, że przy odpowiednich instrumentach prawnych możemy systematycznie i, co bardzo istotne, zgodnie z oczekiwaniem oraz zgodą załogi zmniejszać poziom zatrudnienia w Polskiej Grupie Górniczej. Biorąc pod uwagę ograniczenie wydobycia węgla i realizację umowy społecznej, czyli stopniowego wygaszania kopalń, redukcja zatrudnienia także musi mieć miejsce - powiedział Bartosz Kępa p.o. Prezesa Polskiej Grupy Górniczej S.A.

Która opcję wybrali pracownicy PGG?

Największa grupa pracowników, licząca niemal 10,8 tys. osób, wyraziła gotowość do przejścia na urlop górniczy. W poszczególnych kopalniach takich osób było pół tysiąca, a w niektórych ruchach nawet ponad tysiąc. W Piaście za tą opcją odpowiedziało się 1209 pracowników, w Ziemowicie było ich 1185, w Murckach-Staszicu 1170, a w Mysłowicach Wesołej 1021.

- Na dziś możliwość skorzystania z urlopów górniczych w PGG miałoby ok. 2000 pracowników. Systematycznie, z każdym rokiem kolejne osoby zatrudnione w naszej spółce będą nabywały potrzebne do tego uprawnienia - powiedział Damian Czoik, dyrektor HR w Polskiej Grupie Górniczej S.A.

Część pracowników wyraziła chęć skorzystania z urlopów „przeróbkarskich”. Łącznie za tą opcją odpowiedziało się 769 pracowników, z czego najwięcej z nich pracuje w ruchu Ziemowit (140) i Chwałowice (91).

Niemal 1,9 tys. pracowników wybrało opcję jednorazowej odprawy pieniężnej, z czego 802 to górnicy pracujący „na dole”. Jest to wariant korzystny dla młodych pracowników, którym brakuje zbyt wielu lat, aby mogli skorzystać z urlopu pomostowego. Za tą opcją odpowiedziało się również 309 pracowników zatrudnionych w zakładach przeróbki mechanicznej oraz 759 pracowników powierzchni.

Gdzie przeniosą się pracownicy ruchu Bielszowice?

Polska Grupa Górnicza planuje stopniowo połączyć ruchy Bielszowice i Halemba w jednoruchową kopalnię Ruda. W ankiecie znalazło się również pytanie skierowane tylko do pracowników ruchu Bielszowice kopalni Ruda, którzy mogli wyrazić swoje zdanie w kwestii alokacji do innych oddziałów spółki.

Gotowość przejścia od innych oddziałów zadeklarowało 218 górników, z czego 134 chciałoby pracować w Sośnicy, 22 w ruchu Murcki-Staszic, 13 w Wujku, 11 w Jankowicach, 9 w Wesołej, po 8 osób chciałoby przenieść się do Chwałowic i Bolesława Śmiałego, 6 do Ziemowita, a pojedyncze osoby do Rydułtów i Marcela w kopalni ROW, do ruchu Piast, Zakładu Górniczych Robót Inwestycyjnych, Zakładu Remontowo-Produkcyjnego i Zakładu Informatyki i Telekomunikacji.

Zgodnie z umową społeczną dla górnictwa ruchy Halemba i Bielszowice miały zostać połączone na początku 2023 roku, jednak w związku ze wzrostem popytu na węgiel po eskalacji wojny w Ukrainie, termin przesunięto do końca 2025 roku. Ostatecznie, już jako jeden zakład, ruchy mają zostać wygaszone w 2034 roku. 

Śląsk Radio ESKA Google News
Autor:
Węgiel - sprawdź, co wiesz o "czarnym złocie" [QUIZ]
Pytanie 1 z 8
W jakich województwach w Polsce wydobywa się wegiel kamienny?