Katowice, jako jedno z pierwszych miast w Polsce, stawiają na innowacje w systemie oświaty. W ramach projektu Generacja AI, zainicjowano pilotażowy program, który ma na celu wdrożenie sztucznej inteligencji do codziennej nauki. To pierwszy krok w stronę szeroko zakrojonej transformacji, która od roku szkolnego 2025/2026 ma objąć wszystkie placówki w mieście.
Projekt, realizowany przez Fundację OFF School oraz iSpot, jest skierowany zarówno do nauczycieli, jak i uczniów. Jego głównym celem jest rozwój krytycznego myślenia i wskazanie sposobów świadomego wykorzystania sztucznej inteligencji w procesie edukacyjnym, a nie tylko bezmyślne korzystanie z gotowych rozwiązań.
Rewolucja AI to jedno z największych wyzwań, przed jakimi stoi dziś system edukacji. W Katowicach stawiamy na oryginalność i innowacyjność, wdrażając rozwiązania, które podnoszą jakość lokalnej oświaty i wspierają rozwój młodych mieszkanek i mieszkańców naszego miasta. Umiejętne korzystanie z narzędzi sztucznej inteligencji staje się kluczową kompetencją, dlatego jednym z naszych priorytetów jest podnoszenie wiedzy i umiejętności nauczycieli w tym obszarze. Świadomi i dobrze przygotowani pedagodzy to warunek skutecznego wprowadzania AI do szkół – mówi Marcin Krupa, Prezydent Miasta Katowice.
Generacja AI w Katowicach. Co to za projekt?
Głównym założeniem projektu jest wyposażenie nauczycieli w kompetencje, które pozwolą im świadomie i odpowiedzialnie korzystać z narzędzi AI w pracy z uczniami. Chodzi o to, by nowe technologie stały się skutecznym wsparciem w realizacji podstawy programowej, a nie zagrożeniem. W ramach programu odbędą się specjalne warsztaty przygotowane przez Fundację OFF School i dział Edukacji iSpot, przy wsparciu Apple Polska oraz Miasta Katowice.
Transformacja edukacji staje się faktem – nowe technologie i sztuczna inteligencja odgrywają w niej coraz większą rolę. Jako iSpot wspieramy nauczycieli w odkrywaniu pełnego potencjału narzędzi Apple oraz technologii AI, bo to właśnie one kształtują przyszłość uczennic i uczniów. Wierzymy, że umiejętne połączenie wiedzy pedagogicznej z nowoczesnymi rozwiązaniami cyfrowymi pozwala tworzyć bardziej angażujące i skuteczne środowisko nauki – podkreśla Dariusz Zająkała, Chief Executive Officer iSpot.
Wtóruje mu Grzegorz Święch, prezes Fundacji Offschool, który dodaje, że AI to ogromna szansa na uczynienie edukacji bardziej atrakcyjną i spersonalizowaną.
AI to duża szansa dla uczniów i nauczycieli, aby zmieniać edukację na bardziej atrakcyjną i przyjazną, ale przede wszystkim umożliwiającą indywidualizację nauki zgodnie z potrzebami każdego ucznia i uczennicy. Szkoła odgrywa szczególnie istotną rolę w całym tym procesie – to tutaj kształtujemy umiejętności, budujemy nawyki oraz pokazujemy, jak mądrze i odpowiedzialnie korzystać z technologii w edukacji – tłumaczy Grzegorz Święch.
Pilotaż już za nami. Które szkoły wzięły udział w projekcie?
Zanim program ruszy pełną parą od września 2025 roku, w maju odbył się jego pilotaż. Wzięło w nim udział 85 nauczycieli z pięciu katowickich szkół, które jako pierwsze miały okazję przetestować nowe rozwiązania. Były to:
- IV Liceum Ogólnokształcące
- VIII Liceum Ogólnokształcące
- Szkoła Podstawowa Nr 33
- Zespół Szkół Nr 2
- Szkoła Podstawowa Nr 65
W realizację projektu zaangażowani są również eksperci: Agata Kożuszek (koordynatorka i trenerka Apple Professional Learning), Dorota Madej (trenerka Apple Professional Learning) oraz Mariusz Kruk (iSpot Education Development Manager), którzy wspierają kadrę pedagogiczną w procesie transformacji cyfrowej.
