Spis treści
- Jak poszła matura 2025 w województwie śląskim?
- Gdzie zdawalność matur w Śląskiem była najwyższa?
- Najsłabsze wyniki z matur 2025 w Śląskiem
- W jakich miastach w województwie śląskim zdało najwięcej uczniów?
- Jak wypadły największe miasta w śląskim?
- Wyniki zdawalności matury 2025 w miastach i powiatach województwa śląskiego
Jak poszła matura 2025 w województwie śląskim?
Tegoroczni absolwenci szkół średnich zmierzyli się z egzaminem dojrzałości, a teraz znamy już szczegółowe wyniki dla każdego powiatu w regionie. Dane pokazują, że matura 2025 była dla uczniów ze Śląska była poważnym wyzwaniem. Chociaż w wielu miastach zdawalność utrzymuje się na wysokim, ponad 80-procentowym poziomie, niektóre powiaty wyraźnie odstają od reszty.
Analizując wyniki z obowiązkowych przedmiotów na poziomie podstawowym, można zauważyć, że tradycyjnie najwięcej problemów sprawiła matematyka. Średnie wyniki z tego przedmiotu w większości powiatów oscylowały w granicach 50-60 proc. Znacznie lepiej uczniowie poradzili sobie z językiem polskim, gdzie średnie wyniki często przekraczały 60 proc., a także z językiem angielskim, który pozostaje najmocniejszą stroną maturzystów – tu średnie wyniki nierzadko sięgały 80 proc.
Gdzie zdawalność matur w Śląskiem była najwyższa?
Na czele rankingu zdawalności w województwie śląskim znalazły się powiaty, w których odsetek uczniów z pozytywnym wynikiem egzaminu dojrzałości był imponujący. Liderem okazał się powiat bieruńsko-lędziński, gdzie świadectwo dojrzałości otrzymało aż 85,66 proc. zdających. To najlepszy wynik w całym regionie.
Niewiele gorzej poradzili sobie uczniowie w powiecie mikołowskim. Tam zdawalność wyniosła 85,25 proc., co również plasuje go w ścisłej czołówce. Bardzo dobrze radzono sobie również w powiecie cieszyńskim - 84,70 proc. zdawalności, czy w kłobuckim - 84,47 proc. zdawalności. Wśród miast na prawach powiatu wysoko znalazły się – Gliwice, z wynikiem 83,79 proc. Warto również wyróżnić Bielsko-Białą (83,57 proc.) oraz powiat tarnogórski (83,42 proc.). W Katowicach zdawalność również była wysoka, bo na poziomie 83,16 proc.
Najsłabsze wyniki z matur 2025 w Śląskiem
Niestety, nie we wszystkich częściach województwa śląskiego wyniki były tak optymistyczne. Na drugim biegunie rankingu znalazły się powiaty, gdzie odsetek zdanych matur jest alarmująco niski. Niechlubnym liderem tej klasyfikacji jest powiat rybnicki, gdzie zdawalność wyniosła zaledwie 45,23 proc. To wynik ponad 40 punktów procentowych niższy niż u lidera rankingu, co pokazuje ogromną przepaść w poziomie edukacji i przygotowania uczniów.
Słabiej od średniej wypadł również powiat będziński, gdzie maturę zdało 68,9 proc. uczniów. Niewiele lepiej było w Świętochłowicach (71,05 proc.) oraz w powiecie myszkowskim (75,78 proc.).
W jakich miastach w województwie śląskim zdało najwięcej uczniów?
Wiadomo też, w jakich miastach najwięcej uczniów otrzymało świadectwa dojrzałości. Liderem jest Częstochowa, gdzie maturę zdało 2144 uczniów, a przystąpiło do niej 2673 osób. Drugie miejsce pod względem ilości absolwentów zajmuje Bielsko-Biała - 1933 maturzystów na 2313 zdających. Podium zamykają Katowice, gdzie egzamin zdało 1817 uczniów na 2185 zdających.
Jak wypadły największe miasta w śląskim?
Mieszkańcy największych miast regionu z pewnością są ciekawi, jak na tle województwa wypadły ich miejscowości. W Katowicach zdawalność wyniosła 83,15 proc., co jest wynikiem bardzo dobrym, plasującym stolicę województwa w czołówce. Jak już wspomniano, świetnie poradziły sobie Gliwice (83,79 proc.) i Bielsko-Biała (83,57 proc.).
Nieco niżej w rankingu znalazła się Częstochowa, gdzie świadectwo dojrzałości uzyskało 80,2 proc. zdających. Z kolei w Sosnowcu odsetek ten wyniósł 75,63 proc., co jest wynikiem poniżej średniej dla największych miast regionu.
Wyniki zdawalności matury 2025 w miastach i powiatach województwa śląskiego
