Ranking cen za wodę i kanalizację w województwie śląskim. Jakie są stawki w 2025 roku?

i

Autor: Pixabay.com

Ranking

Ranking cen za wodę i kanalizację w województwie śląskim. Jakie są stawki w 2025 roku?

2025-02-11 15:27

Wraz z rozpoczęciem nowego roku w wielu śląskich miastach zmianie uległy opłaty za wodę i kanalizację. Gdzie w 2025 roku mieszkańcy zapłacą najwięcej za metr sześcienny wody, a gdzie najmniej? Sprawdziliśmy, jak prezentują się ceny w poszczególnych miejscowościach. Sprawdźcie nasz ranking.

Ranking cen za wodę i kanalizacje w województwie śląskim

Niektórzy chwytają się za głowę, widząc rozliczenie zeszłorocznych kosztów zużycia wody. Dlaczego bieżąca woda, choć tak potrzebna do codziennego życia, jest tak droga? Na cenę wody składa się kilka elementów, a w tym stawka za zużytą wodę i odprowadzanie ścieków, opłata abonamentowa oraz podatek. W każdej miejscowości obowiązuje też kilka grup taryfowych, w zależności m.in. od tego czy odbiorcą jest gospodarstwo domowe, czy firma.

Według aktualnych danych mieszkańcy województwa śląskiego za wodę płacą od 5 do nawet 10 zł za metr sześcienny. Wyższy koszt jest za odprowadzanie ścieków, tutaj stawki wahają się od 8 do nawet 15 zł za metr sześcienny.

W 2025 roku w niektórych miejscowościach w regionie wprowadzono już podwyżki opłat za wodę i ścieki, a w części dopiero zostaną wprowadzone, zgodnie z obowiązującym kilkuletnim cennikiem. Podwyżki zapowiadano m.in. w Rybniku, Sosnowcu, Zabrzu i Chorzowie. Tam mieszkańcy mogą już wkrótce spodziewać się wyższych rachunków.

Mieszkańcy których miejscowości pacą za wodę jak za zboże? Gdzie jest najtaniej?

Sprawdźcie ranking stawek za zużycie wody i odprowadzanie ścieków w województwie śląskim.

Z czego wynikają ciągłe podwyżki opłat?

Ciągle rosnąca inflacja, a także ceny prądu, gazu i siły roboczej mają też swoje odzwierciedlenie w stawkach za wodę. Przedsiębiorstwa i spółki zaopatrujące mieszkańców w bieżącą wodę muszą ponosić zwiększone koszty, dlatego też wnioskują o podwyższenie stawek za wodę i ścieki, które każdorazowo muszą zatwierdzić Wody Polskie.

Śląsk Radio ESKA Google News
Autor: