Ogromne podwyżki stawek za wodę i ścieki w Zabrzu. Mieszkańcy zapłacą o 27,1% więcej

i

Autor: Obraz autorstwa wirestock na Freepik

Zabrze

Ogromne podwyżki stawek za wodę i ścieki w Zabrzu. Mieszkańcy zapłacą o 27,1 procent więcej

Wkrótce w Zabrzu obowiązywać zacznie nowa taryfa opłat za wodę i ścieki. Mieszkańcy zapłacą o 27,1 procent więcej w porównaniu do dotychczasowych stawek. A to dopiero początek. W kolejnych latach wprowadzone zostaną następne podwyżki cen.

Nowa taryfa opłat za wodę i ścieki w Zabrzu

Od 21 maja br. na terenie miasta Zabrze obowiązywać będą nowe, trzyletnie taryfy dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków. Co to oznacza dla mieszkańców Zabrza? Będzie drożej i to o ponad 27%.

- Umowa będzie obowiązywała przez trzy lata i przewiduje ona kolejne podwyżki. Chcę podkreślić, że nie jest to decyzja, na jaką ja, czy moi zastępcy mieliśmy jakikolwiek wpływ - powiedziała prezydentka Zabrza, Agnieszka Rupniewska.

Zabrzańskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. podwyżki tłumaczy rosnącymi kosztami m.in. energii elektrycznej, odczynników chemicznych, materiałów, paliwa i gazu, które zostały uwzględnione podczas ustalania nowej taryfy.

- Od 2020 roku w naszym mieście obowiązują niezmienione ceny wody i ścieków, jednak w tym samym czasie, tj. od 2020 do 2023 roku ZPWiK Sp. z o.o. odnotowało znaczny wzrost większości ponoszonych kosztów łącznie o 42%, w tym: materiały o 77 proc., paliwo o 82 proc., odczynniki chemiczne o 88 proc., energia elektryczna o 143 proc., gaz o 75 proc., koszty finansowe o 164 proc. oraz zakup wody z Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów SA o 36 proc. - czytamy w komunikacie Zabrzańskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o.

Ile zapłacą mieszkańcy Zabrza?

Po wprowadzonych podwyżkach opłaty wzrosną o 27,1% w porównaniu do poprzedniej taryfy. Mieszkańcy Zabrza zapłacą 7,91 zł/m3 (netto) za wodę i 11,91 zł/m3 (netto) za ścieki. Tak prezentują się ceny za wodę i kanalizację na najbliższy rok, ale to nie koniec wzrostu stawek, ponieważ nowa taryfa będzie obowiązywała przez trzy lata i przewiduje kolejne podwyżki.

W okresie od 13 do 24 miesiąca obowiązywania nowej taryfy mieszkańcy zapłacą:

  • woda – 7,93 zł/m3 (netto)
  • ścieki – 12,07 zł/m3 (netto)

W okresie od 25 do 36 miesiąca obowiązywania nowej taryfy mieszkańcy zapłacą:

  • woda – 8,04 zł/m3 (netto)
  • ścieki – 12,30 zł/m3 (netto)

Do stawek opłat netto dolicza się aktualnie obowiązujący podatek VAT (8%).

- Wprowadzenie nowych taryf jest niezbędne, aby utrzymać infrastrukturę, podejmując wszelkie niezbędne działania zapewniające stały dostęp do zdrowej wody i ekologicznej kanalizacji sanitarnej mieszkańcom miasta - tłumaczą pracownicy ZPWiK.

Z pełną taryfą i nowymi stawkami można zapoznać się TUTAJ.