Rafako: Powstaje "grupa ratunkowa". Co to oznacza dla przyszłości firmy?
Po wielu miesiącach rozmów rządowi udało się powołać "grupę ratunkową" dla majątku, który pozostał po upadłej firmie Rafako w Raciborzu. Agencja Rozwoju Przemysłu, Polimex Mostostal i Towarzystwo Finansowe Silesia rozpoczęły prace nad wspólnym projektem, który zakłada wykorzystanie potencjału majątku Rafako. Wszystkie strony podkreślają, że obecnie trwa opracowywanie modelu biznesu.
Pierwszym krokiem "grupy ratunkowej" jest dialog ARP z syndykiem w celu przywrócenia stałej zdolności Rafako do konkurowania na rynku. Jeśli uda się przywrócić spółkę na rynek, pojawi się pytanie o model działalności takiego podmiotu. Opcje są co najmniej trzy, a jedną z nich jest potencjalny inwestor z dalekiej Azji, który – jak wynika z informacji „Parkietu” – przygląda się Rafako.
Syndyk Rafako zaskakuje: "Nie otrzymałem oferty ze strony ARP"
Wbrew optymistycznym doniesieniom o "grupie ratunkowej", syndyk Rafako przedstawia odmienną perspektywę. ESKA.pl zadała pytanie dotyczące szczegółów projektu.
Do chwili obecnej nie otrzymałem oferty ze strony ARP dotyczącej majątku RAFAKO S.A. w upadłości - informuje Wojciech Zymek, syndyk Rafako.
To oświadczenie stawia pod znakiem zapytania realne zaangażowanie ARP w ratowanie firmy. Największymi wierzycielami Rafako są cztery instytucje finansowe: PKO BP, PZU, BGK oraz mBank. A rolą syndyka jest jak najszybsze zbycie majątku i zaspokojenie roszczeń wierzycieli. Bez jego wiedzy i zgody żaden projekt ratowania firmy się nie uda.
Polimex Mostostal pomoże Rafako wrócić na rynek?
Już pod koniec ubiegłego roku informowaliśmy, że Ministerstwo Aktywów Państwowych szuka rozwiązania dla tej prywatnej, ale ważnej dla energetyki spółki jako dostawcy rozwiązań i technologii dotyczących bloków energetycznych.
Aktualnie trwa opracowywanie modelu biznesu zakładającego wejście w nowe i strategiczne dla rozwoju gospodarczego sektory – informuje Polimex Mostostal, którego udziałowcami są m.in Enea, PGE, Energa i Orlen.
Nadrzędnym celem inwestorów ma być uzyskanie satysfakcjonującej stopy zwrotu z zainwestowanego kapitału. Więcej informacji w sprawie projektu ma zostać przedstawionych po potwierdzeniu warunków współpracy z kluczowymi kontrahentami oraz zamknięciu rundy finansowania. Istotną rolę będzie miał tu Polimex Mostostal, którego zadaniem będzie pomóc Rafako wrócić na rynek.
Jak podaje ta spółka – pod określonymi warunkami – strony umowy przystępują do spółki utworzonej przez jeden z podmiotów, a następnie obejmą udziały w podwyższonym kapitale zakładowym do wysokości 9 mln zł każda. W drodze przystąpienia do spółki, a następnie objęcia udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym, zaangażowanie finansowe Polimeksu nie przekroczy 9,15 mln zł.
– Zadaniem spółki będzie podjęcie działań nakierowanych na przejęcie zorganizowanej części przedsiębiorstwa lub wybranych aktywów Rafako w upadłości w celu wykorzystania ich potencjału w prowadzeniu działalności gospodarczej.
Inwestorzy pozytywnie przyjęli fakt, że Polimeks włączy się w ratowanie firmy z Raciborza.
Zwolnienia grupowe w Rafako nieuniknione
Niestety, sytuacja ekonomiczna Rafako jest na tyle zła, że syndyk podjął decyzję o zwolnieniach grupowych.
Syndyk Rafako w upadłości przyjął regulamin zwolnień grupowych, w którym określono, że liczba osób nim objętych wynosić będzie maksymalnie 699 osób. Zwolnienia zostaną przeprowadzone w okresie do 28 lutego 2025 roku, przy czym okresy wypowiedzeń będą kończyć się najdalej do 31 maja 2025 roku.
"Decyzja o przeprowadzeniu zwolnień grupowych, która jest spowodowana złą sytuacją ekonomiczną spółki, wydaniem w dniu 19 grudnia 2024 roku przez Sąd postanowienia o ogłoszeniu upadłości, koniecznością dokonania likwidacji zakładu pracy przez syndyka masy upadłości spółki, w tym likwidacji stanowisk pracy, a także stwierdzonym na chwilę obecną brakiem innych możliwości prowadzenia działalności przez spółkę lub wykorzystania jej zasobów" - napisano w komunikacie.
Sąd Rejonowy w Gliwicach w grudniu 2024 roku ogłosił upadłość Rafako.
Jakie scenariusze czekają Rafako?
Opcje dalszej egzystencji nowego podmiotu, który powstanie na bazie Rafako wydają się być trzy.
- Pierwsza zakłada, że nowe Rafako będzie działać w ramach ARP, które będzie stopniowo przejmować większą kontrolę nad spółką względem dwóch pozostałych udziałowców.
- Druga zakłada, że to Polimex będzie chciał na bazie majątku firmy i być może wracającej do spółki niedawno zwolnionej załogi zbudować nowy podmiot.
- Trzecia opcja ratunku dla Rafako związana jest ze zbrojeniówką. Południowokoreańska Hanwha zadeklarowała chęć inwestowania w Rafako, ale uzależnia to od zakupu okrętów podwodnych. Biorąc pod uwagę naciski Unii Europejskiej, aby uzbrojenie kupować na rynku europejskim, szanse na realizację tego scenariusza wydają się znikome.
Rafako zajmie się zbrojeniówką? UOKiK wydał zgodę
Coraz częściej słychać o możliwości „przebranżowienia” Rafako. Zespół ratunkowy: ARP, TF Silesia i Polimex Mostostal chcą wspólnie utworzyć organizację operującą w energetyce i branży zbrojeniowej i złożyły w tej sprawie wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
– Wspólny przedsiębiorca będzie wehikułem specjalnego przeznaczenia, który w przyszłości będzie prowadził działalność polegającą na dostarczaniu specjalistycznych rozwiązań dla sektora energetycznego i zbrojeniowego – zdradza UOKiK.