Wiadomości

Radny chce kapliczki na nowym dworcu w Raciborzu. "Brakuje takich miejsc"

Przebudowa dworca w Raciborzu rozpoczęła się w 2022 r. W ramach prac znaczną część obiektu rozebrano, a w jego miejsce postawiono nowe mury. Oprócz głównej części służącej jako dworzec, wydzielono na dworcu strefę kultury, część gastronomiczną oraz lokale użytkowe. Teraz padła propozycja, aby wydzielić też część na kapliczkę, w której będzie można się pomodlić.

Spis treści

  1. Nowy dworzec w Raciborzu gotowy. Kiedy otwarcie?
  2. Nowy dworzec w Raciborzu i nowe strefy
  3. Dworzec w Raciborzu będzie także miejscem modlitw?

Nowy dworzec w Raciborzu gotowy. Kiedy otwarcie?

Stary dworzec w Raciborzu odstawał stylem do obecnych czasów. Budynek nie nadawał się do użytku także ze względu na zniszczenia, jakie wyrządziła wielka powódź w 1997 r. Rozmowy i starania o remont obiektu trwały przez lata. W końcu w 2022 r. rozpoczęła się długo wyczekiwana przez mieszkańców renowacja, która formalnie rozpoczęła się w lipcu 2022 r., zaczęła realizować PKP PLK. Jego przebudowa pochłonęła nieco ponad 30 mln złotych.

Wykonawcą inwestycji została firma Texom, przed która postawiono nie lada wyzwanie. Spółka nie tylko musiała rozebrać znaczną część budynku, ale także zmienić układ funkcjonalny i wyznaczyć trzy segmenty o różnym przeznaczeniu.

Prace dobiegły końca, w tym roku. Nową elewację wykonaną w industrialnym stylu możemy podziwiać od początku 2024 r.

Zastępca prezydenta Raciborza - Małgorzata Rudnicka-Głowińska, w rozmowie z "Radiem 90" zapowiedziała wstępną datę otwarcia obiektu.

Faktycznie odbiory rozpoczęły się od 27 września. Zgodnie z planem mają trwać przez tydzień, czyli do piątku. O ile one zostaną pomyślnie odebrane, to PKP ma zaplanowany termin na 10 października kompleksowego odbioru całej inwestycji. W następstwie miasto zostanie zawiadomione formalnie o planowanym terminie otwarcia dworca. Na ten moment znany jest nam termin 21 października - mówiła na antenie "Radia 90" Małgorzata Rudnicka-Głowińska.

Zobaczcie, jak wygląda nowy dworzec w Raciborzu.

Nowy dworzec w Raciborzu i nowe strefy

Nowy budynek dworca podzielony został na trzy segmenty – wymieniając w kolejności od strony północnej: segment A, segment B oraz segment C.

W segmencie A zlokalizowana jest przestrzeń typu „open space” wraz z zapleczem sanitarnym dla Gminy Racibórz. Tam też znajdują się  pomieszczenia przeznaczone na użytek: Przewozów Regionalnych, PKP Intercity, Kolei Śląskich, PKP S.A., TK TELEKOM/TELKOL.

Segment B przeznaczony jest na funkcję dworcową. Na pierwszym piętrze wybudowano taras widokowy stanowiący również poczekalnię letnią. Ponadto w tym segmencie znalazło się miejsce dla lokali handlowych, wejścia do strefy kultury oraz pomieszczeń technicznych.

W segmencie C wydzielono przestrzeń typu „open space” i powierzchnię przeznaczoną na strefę kultury wraz z zapleczem.

Dodatkowo Urząd miasta wraz z radnymi i mieszkańcami wspólnie wypracowali koncepcję "Urban Labu", czyli przestrzeni, która będzie przeznaczona pod najem. Jak tłumaczyli w kwietniu urzędnicy, Urban Lab "ma być miejscem dla każdego, składać się będzie z części kawiarniano-gastronomicznej, dużej sali warsztatowej, małej salki spotkań oraz biura". Prace adaptacyjne rozpoczną się w momencie, gdy PKP dokona odbioru budowy i odda poszczególne przestrzenie miastu.

Dworzec w Raciborzu będzie także miejscem modlitw?

Co ciekawe, radny Rady Miasta Racibórz zaproponował, by na terenie dworca powinna powstać kaplica, która mogłaby się znajdować w pomieszczeniach dzierżawionych od PKP.

Funkcje dworca kolejowego są rozliczne, znam je jako podróżnik, brakuje czegoś takiego jak miejsca, do którego można przyjść, uspokoić się w dzisiejszych zagonionych czasach i zmówić modlitwę - mówił na antenie TVP 3 Piotr Klima.

Urzędnicy twierdzą, że pomysł pojawił się za późno, bo konsultacje już się odbyły. Obecnie nie ma jeszcze jednoznacznej odpowiedzi, czy na terenie dworca znajdzie się przestrzeń dla kaplicy.