Panele fotowoltaiczne na dachu zajezdni PKM
Katowickie Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej ogłosiło przetarg na montaż paneli fotowoltaicznych na dachu zajezdni przy ul. Mickiewicza 59 w Katowicach. Zainteresowani wykonawcy mogą składać oferty do 10 marca. Czas na realizację zadania wynosi 7 miesięcy od podpisania umowy.
Postępowanie przetargowe zakłada montaż 1041 sztuk paneli fotowoltaicznych ze szkła hartowanego z powłoką antyrefleksyjną. Ich moc szczytowa ma wynosić ok. 400 kW, a szacunkowa produkcja roczna ponad 465 MWh. Panele zostaną zamontowane na dachu zajezdni i budynkach warsztatowych. Pojedynczy panel będzie miał prawie 2 m długości, ponad 1 m szerokości i wagę 25 kg. Łącznie zajmą one powierzchnię prawie 2 250 m2. Wykonawca ma też dostarczyć magazyn energii o pojemności do 900 kW, wyposażony w w zasobnik energii, transformator, system sterowania, wykrywania i gaszenia ewentualnego pożaru oraz klimatyzacji.
PKM Katowice inwestuje w zielony transport
Cały tabor PKM Katowice liczy obecnie 247 autobusów. W flocie znajduje się 8 autobusów zasilanych gazem i 22 hybrydy i 28 autobusów elektrycznych, a wkrótce będzie ich jeszcze więcej. Na początku lutego spółka zawarła umowę wartą 117 mln zł na dostarczenie 30 elektryków do połowy przyszłego roku. Ponadto Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia użyczy spółce dodatkowe 3 autobusy o napędzie wodorowym.
Ciągle modernizujemy tabor autobusowy jeżdżący w PKM Katowice, tak by był on jak najbardziej ekologiczny, ale też komfortowy dla podróżnych. Normę EURO 6 spełnia już ponad 50% pojazdów, a normę EEV 1/4 pojazdów. W ostatnich latach flota PKM-u wzbogaciła się o autobusy hybrydowe oraz na gaz CNG – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.
Inwestycje Katowic w zieloną energię
Warto przypomnieć, że w 2023 roku powstał Katowicki Klaster Energii. W jego skład wchodzą miasto Katowice, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A., Katowickie Inwestycje S.A., MPGK, PKM Katowice oraz Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Misją Klastra jest "zwiększenie poziomu samowystarczalności energetycznej poprzez dostęp do stabilnych i zeroemisyjnych źródeł energii, a tym samym do ograniczenia emisji zanieczyszczeń".
Jedną z pierwszych, zielonych inicjatyw było uruchomienie farmy fotowoltaicznej na terenie MPGK przy ul. Żwirowej. Na nieczynnej kwaterze składowiska odpadów za nieco ponad 4,6 mln zł zamontowano ponad 2 tysiące sztuk paneli. Produkowany tam prąd jest wykorzystywany przez Zakład Odzysku i Unieszkodliwiania Odpadów. W 2024 roku instalacja wyprodukowała ponad 1250 MWh energii.
W Katowicach kupimy już Kebab od Filipa Chajzera. Otwarto nowy punkt gastronomiczny