W obecnej sytuacji, kiedy wszyscy zmagamy się z pandemią koronowirusa COVID-19, pomoc ta nabiera specjalnego znaczenia. Trudna sytuacja ekonomiczna uderza zawsze najpierw w osoby najbardziej potrzebujące. W obecnych trudnych czasach wiele osób z dnia na dzień traci pracę i dochód, nie mogąc zaspokoić swoich podstawowych potrzeb życiowych.
Oprócz pomocy rodzinom wielodzietnym i dysfunkcyjnym, wsparcie otrzymać mogą również osoby samotne, znajdujące się w trudnej sytuacji np. np. dotknięte ubóstwem, sieroctwem, bezdomnością, niepełnosprawnością, długotrwałą lub ciężką chorobą oraz wszyscy Ci, którzy uzyskują dochód nieprzekraczający 1 402 zł w przypadku osoby samotnie gospodarującej i 1 056 zł w przypadku osoby w rodzinie (dochód nieprzekraczający 200% kryterium dochodowego uprawniającego do korzystania z pomocy społecznej).
Wsparcie to również kierowane jest do osób starszych, emerytów i rencistów z niskim dochodem.
Dużą grupą osób, która kwalifikują się do otrzymania pomocy stanowią osoby starsze, szczególnie narażone na zarażenie koronowirusem.
Na terenie diecezji sosnowieckiej jest 15 punktów, w których wydawana jest żywność.
Paczka żywnościowa jest materialną formą pomocy w postaci żywności z każdej grupy produktów (produkty mleczne, mięsne, zbożowe, owoce i warzywa) i stanowi koszyk pełnowartościowych artykułów spożywczych z długim terminem przydatności do spożycia takich jak: olej, ryż, kasza, pasztet, mleko, ser żółty, sok jabłkowy, makaron, makaron bezglutenowy, szynka drobiowa, filet z makreli, gołąbki, koncentrat pomidorowy, herbatniki, groszek z marchewką, fasolka konserwowa, cukier, powidła śliwkowe) o wadze ok. 50 kg i wartości około 250 pln.