Nieuchronnie zbliża się ostateczny termin złożenia wniosku o wypłatę świadczenia pieniężnego z ZUS. Studenci studiów dziennych i zaocznych do końca października powinni zdążyć złożyć wniosek wraz ze specjalnym zaświadczeniem uczelni. Jeśli zaświadczenie nie będzie dodane, pieniądze nie zostaną wypłacone.
Jakie pieniądze należą się studentom?
Studenci po ukończeniu 18. roku życia pozbawieni są świadczeń 300 Plus oraz 500 Plus. Zachowują jednak prawo do niektórych świadczeń wypłacanych przez ZUS. Takim świadczeniem jest renta rodzinna. Wypłacana jest na wniosek, a więc nie automatycznie. Student ma obowiązek samodzielnie zadbać o skompletowanie dokumentów, na podstawie których ZUS obliczy wysokość renty rodzinnej. Dokumentem niezbędnym oprócz wypełnienia samego wniosku jest zaświadczenie z uczelni o kontynuacji nauki.
Zaświadczenie z uczelni powinny dostarczyć osoby, które w październiku rozpoczęły studia oraz studenci, których poprzednie zaświadczenie było wydane tylko na rok – informuje rzeczniczka prasowa ZUS województwa śląskiego, Beata Kopczyńska.
Ile wynosi renta rodzinna
Wysokość renty rodzinnej od 1 marca 2023 r. wynosi 1588,44 zł. Jest to kwota minimalna i gwarantowana dla wszystkich uprawnionych.
ZUS bada uprawnienia zmarłego do wszystkich świadczeń emerytalno-rentowych, do jakich mógł mieć prawo w chwili śmierci, a następnie ustala rentę rodzinną po świadczeniu w najkorzystniejszej wysokości.
Renta rodzinna wynosi:
- 85% świadczenia zmarłego – jeżeli do renty rodzinnej uprawniona jest jedna osoba;
- 90% świadczenia zmarłego – jeżeli do renty rodzinnej uprawnione są dwie osoby;
- 95% świadczenia zmarłego – jeżeli do renty rodzinnej uprawnione są trzy osoby lub więcej.
Osoby pobierające rentę rodzinną powinny poinformować o przerwaniu nauki. Jeśli tego nie zrobią, to ZUS będzie nadal wypłacał rentę, którą trzeba będzie później zwrócić z odsetkami.
Jakie warunki trzeba spełnić aby otrzymać rentę rodzinną?
O rentę można wystąpić wdowa, jeśli w chwili śmierci swojego współmałżonka miała ukończone 50 lat lub była niezdolna do pracy, albo w sytuacji, gdy wychowuje, co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnionych do renty rodzinnej po zmarłym. Prawo do renty rodzinnej mają również dzieci do 16. roku życia. Dzieci zachowują prawo do renty rodzinnej po 16. roku życia, jeśli nadal się uczy do ukończenia 25 lat.
Co ciekawe, jeśli 25. urodziny studenta przypadną na ostatnim roku nauki w szkole wyższej, to może on otrzymywać rentę aż do końca danego roku studiów.
Osoba, która pobierała rentę rodzinną i ukończyła 16. rok życia może dalej ją pobierać pod warunkiem, że kontynuuje naukę w szkole lub na studiach. Zaświadczenie o kontynuacji nauki, które wystawia szkoła bądź uczelnia należy złożyć do ZUS. Zwykle wystawiane jest na jeden rok nauki i przez taki czas jest ważne.