Postulat zmiany zasady przyznawania renty rodzinnej dla wdów i wdowców stał się jednym z punktów punktów wyborczych Lewicy. Politycy rozpoczęli zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o wdowiej rencie. Chcą nie tylko zmienić zasady, ale także doprowadzić do znaczącego wzrostu świadczenia.
W największym skrócie, projekt przewiduje, że mogą z tego rozwiązania skorzystać wszyscy wdowcy i wdowy, niezależnie od tego, kiedy nastąpiła śmierć współmałżonka. Ma obowiązywać od chwili wejścia w życie ustawy i złożenia odpowiedniego wniosku, ale nie wstecz.
- Nie planujemy na ten moment takich zmian. Mamy renty rodzinne, one są dobrze zakotwiczone w naszym systemie. Na ten moment nie rozważamy tego rozszerzania" - powiedziała Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej w programie Kwadrans polityczny TVP.
Wiadomo jednak, że projekty już są gotowe i wkrótce zostaną zaproponowane wraz z tysiącami podpisów wyborców.
Polecany artykuł:
Renta wdowia: zmiany 2023
Według założeń projektu ustawy o wdowiej rencie autorstwa Lewicy po śmierci małżonka można będzie korzystać z renty rodzinnej i 50 proc. własnego świadczenia emerytalnego.
Wszystkie osoby, które nabyły prawo do renty rodzinnej oraz emerytury lub renty z ZUS, z KRUS, wojskowej lub policyjnej, będą mogły wybrać korzystniejsze dla siebie świadczenie plus 50 proc. świadczenia, z którego rezygnują.
Nieco inny pomysł ma PO. Propozycja PO zakłada, że emeryt nadal decydowałby, czy po śmierci małżonka pozostaje przy swoim świadczeniu, czy przechodzi na 85 proc. świadczenia zmarłego. Jeśli jednak pozostałby przy swoim świadczeniu, dodatkowo miałby prawo do 25 proc. świadczenia małżonka.
PiS także ma zamiar dokonać zmian w rentach wdowich. Projektu na razie nie ma. Mówi się jedynie o kwotowej zmianie.
Renta rodzinna dla wdowy i wdowca - warunki do spełnienia
Obecna ustawa o rencie rodzinnej dla wdowy i wdowca precyzuje, kto jest uprawniony do świadczenia i ile pieniędzy może otrzymać. Dzisiaj do renty rodzinnej mają prawo:
- Dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione: do ukończenia 16 lat; jeśli się uczą – do ukończenia 25 lat (jeżeli dziecko ukończyło 25 lat na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty przedłużamy do zakończenia tego roku studiów); bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy przed ukończeniem 16 lat lub w przypadku kontynuowania nauki w szkole przed ukończeniem 25 lat.
- Wnuki i rodzeństwo – przyjęte co najmniej na rok przed śmiercią na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności.
- Inne dzieci – przyjęte co najmniej na rok przed śmiercią na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności, z wyjątkiem dzieci które były wychowywane i utrzymywane w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka.
- Małżonek (wdowa lub wdowiec), który do dnia śmierci pozostawał we wspólności małżeńskiej.
- Rodzice, jeżeli spełniają warunki takie jak dla wdowy/ wdowca (odnośnie wieku, wychowywania dzieci lub niezdolności do pracy); zmarły ubezpieczony (emeryt lub rencista) bezpośrednio przed śmiercią przyczyniał się do ich utrzymania.
W przypadku małżonka należy spełnić jeszcze dodatkowe wymogi. Rentę rodzinną otrzymają tylko te osoby, jeżeli:
- w chwili śmierci małżonka miał skończone 50 lat lub był niezdolny do pracy; albo
- wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnionych do renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku, które nie ukończyło 16 lat, a jeśli uczy się w szkole – 18 lat;
- sprawuje pieczę nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy i do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej;
- ukończył 50 lat lub stał się niezdolny do pracy już po śmierci współmałżonka, lecz nie później niż 5 lat od jego śmierci albo od zaprzestania wychowywania dzieci.
Ile wynosi renta rodzinna dla wdów?
Dzisiaj renta rodzinna potocznie nazywana rentą wdowią aktualnie wynosi około 2500 zł brutto. Wynosi:
- 85% świadczenia zmarłego – jeżeli do renty rodzinnej uprawniona jest jedna osoba;
- 90% świadczenia zmarłego – jeżeli do renty rodzinnej uprawnione są dwie osoby;
- 95% świadczenia zmarłego – jeżeli do renty rodzinnej uprawnione są trzy osoby lub więcej.
Niezależnie od podwyżek polscy emeryci będą coraz biedniejsi?
Ekonomista ostrzega. POSŁUCHA!
Listen on Spreaker.