Specjalny dodatek z ZUS bez względu na wiek. To ponad 550 zł

i

Autor: Pixabay/zdj. ilustracyjne

Finanse

ZUS przelewa ci 620 zł. Wystarczy tylko złożyć jeden wniosek, o którym nie każdy wie

Ponad 620 zł wynosi dodatek ZUS dla sieroty zupełnej. Przysługuje on osobie, która straciła obydwoje rodziców i ma prawo do renty rodzinnej. Aby otrzymać dodatkowe pieniądze, należy złożyć jeden prosty wniosek i ZUS będzie musiał wypłacić pieniądze. Czas jest ograniczony.

Dodatek z ZUS otrzymywany bez względu na wiek

Dodatek dla sieroty zupełnej przysługuje osobie, która straciła obydwoje rodziców i z tego tytułu ma prawo do renty rodzinnej - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Co istotne, w tym przypadku nie obowiązuje kryterium wieku, dlatego o taki dodatek może wystąpić nawet osoba dorosła. Należy się on również wtedy, gdy pobierana jest renta wyłącznie po zmarłej matce, a ojciec jest nieznany.

Jeśli w rodzinie jest kilka sierot zupełnych, dodatek zostanie wypłacony każdej takiej osobie - pod warunkiem, że jest uprawniona do pobierania renty rodzinnej. 

Wspomniany dodatek obecnie wynosi 620,36 zł miesięcznie (wcześniej, przed marcową podwyżką, było to 553,30 zł). Aby go otrzymać, należy złożyć w ZUS odpowiedni wniosek.

Wniosek można złożyć o dowolnym czasie osobiście lub przez pełnomocnika w dowolnej jednostce organizacyjnej ZUS (pisemnie lub ustnie do protokołu), a także pocztowo.

Aby go otrzymać należy przygotować:

  • wniosek o dodatek dla sieroty zupełnej – to wniosek ERRD
  • dokumenty stwierdzające daty zgonu rodziców i
  • dokument stwierdzający datę zgonu matki i akt urodzenia, z którego wynika brak danych ojca.

- Wniosek rozpatruje organ rentowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby zainteresowanej lub jednostka organizacyjna Zakładu wyznaczona przez Prezesa ZUS. Po analizie wniosku i załączonej dokumentacji oraz ewentualnym przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego organ rentowy wydaje decyzję w terminie 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji - informuje ZUS na swojej stronie internetowej. 

Świąteczne nawyki zakupowe Polaków. Sprawdź, jakim Mikołajem jesteś!

Jak dobrze pamiętasz mijający rok? Oto 150 pytań z 2023 r. Sprawdź się!

Pytanie 1 z 150
Na początku coś prostego. O tej kobiecie było głośno w 2023 r. Kogo widzisz na zdjęciu?
Caroline Derpieński
Listen on Spreaker.