Ośrodek z Sosnowca pomagał dzieciom dotkniętym przemocą. Teraz sam potrzebuje pomocy

2025-07-11 9:07

Centrum Pomocy Dzieciom (CPD) w Sosnowcu stanęło w obliczu dramatycznej walki o przetrwanie. Placówka, która zapewnia bezpłatną pomoc dzieciom dotkniętym przemocą alarmuje, że środki na jej funkcjonowanie wystarczą jedynie do końca roku. – A co później mają zrobić dzieci z całego Śląska? – pyta Stowarzyszenie Moc Wsparcia, które prowadzi ośrodek.

Centrum Pomocy Dzieciom w Sosnowcu walczy o przetrwanie

i

Autor: Stowarzyszenie Moc Wsparcia

Co to jest Centrum Pomocy Dzieciom? 

Centrum Pomocy Dzieciom w Sosnowcu to jedyny taki ośrodek w południowej Polsce, prowadzony przez Stowarzyszenie Moc Wsparcia. Placówka rozpoczęła działalność w lutym zeszłego roku w Kazimierzu Górniczym, prowadzi je Stowarzyszenie Moc Wsparcia. Ośrodek oferuje natychmiastową, kompleksową i darmową pomoc dzieciom, które doświadczyły przemocy psychicznej, fizycznej lub seksualnej. Od 2023 roku pomógł już ponad 350 dzieciom i dorosłym. Niestety, potrzeby wciąż rosną – aż 32 proc. dzieci w Polsce doświadcza przemocy ze strony bliskich, 22 proc. dokonuje samookaleczeń, a 8 proc. nie ma nikogo, komu mogłoby zaufać.

Pomagamy dzieciom wykorzystywanym seksualnie, bitym, które były świadkami zabójstw. Są u nas ofiary nadużyć seksualnych w rodzinach, klubach sportowych, a nawet w kościele – mówi Adrian Drdzeń, prezes Stowarzyszenia Moc Wsparcia, które prowadzi CPD.

CPD ma środki na działanie tylko do końca 2025 roku

CPD czeka na decyzje systemowe i wsparcie rządowe, o czym pisaliśmy na naszych łamach TUTAJ. Pomoc zadeklarował m.in. prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński, który chce interweniować w sprawie finansowania placówki w Ministerstwie Sprawiedliwości. W międzyczasie Stowarzyszenie Moc Wsparcia uruchomiło zbiórkę, zwracając się do wszystkich ludzi dobrej woli o pomoc i wsparcie. Można ją wesprzeć TUTAJ.

Placówka nie chce jednak tylko prosić – chce pokazać, że warto wesprzeć jej działalność. A najlepszym tego dowodem są metody, które stosują specjaliści terapii dziecięcej. 

Śląsk Radio ESKA Google News

Jak działa CPD? Piaskownica dla emocji

Cały proces zaczyna się w specjalnej poczekalni, która przypomina domową kuchnię. Miękkie pufy, książki, gry, ciepłe światło i krzesełko obrotowe w formie zamykanej kapsuły tworzą atmosferę spokoju i bezpieczeństwa.

Jednym z kluczowych narzędzi terapeutycznych jest piaskownica, która w CPD nie jest tylko miejscem do zabawy, ale też ważnym narzędziem terapeutycznym. Dziecko buduje w piaskownicy swój świat za pomocą figurek, przedmiotów i struktur piasku, opowiadając w ten sposób o swoich przeżyciach, często bez użycia słów. Piaskownica podzielona jest na dwie części – w jednej dziecko może pokazać trudną sytuację, którą przeżyło, a w drugiej odgrywa tę samą scenę, ale z tą różnicą, że samo decyduje, jak chciałoby, by ta historia się zakończyła. Terapeuta nie interpretuje scen – pyta raczej: „Co tu widzisz?”, „Co to dla ciebie znaczy?”. Czasem punktem wyjścia jest bajka, zabawka albo film, który poruszył coś ważnego.

Jak podkreśla Stowarzyszenie Moc Wsparcia, taki proces porządkuje wewnętrzne przeżycia i wzmacnia poczucie bezpieczeństwa. Ograniczona liczba elementów ułatwia skupienie i świadomy wybór. W ten sposób można też zachęcić dzieci, by oglądały swój świat z różnych perspektyw, co w efekcie rozwija elastyczność myślenia i pomaga spojrzeć na trudne doświadczenia inaczej. Dzieci odpowiadają na delikatnie zadane pytanie: „Co mogłoby się wydarzyć, żeby było inaczej?”, aktywnie szukając rozwiązań.

Namiot, który staje się azylem

Kolejnym ważnym elementem terapii jest namiot, który tworzy kameralną, przytulną przestrzeń, sprzyjającą poczuciu bezpieczeństwa i stymulującą zmysły. Dziecko może się tam schować, odpocząć, wyciszyć. Namiot jest dla niego azylem, w którym łatwiej może poradzić sobie ze stresem, nadmiarem bodźców czy trudnościami emocjonalnymi.

Wszystkie nasze działania w Centrum Pomocy Dzieciom są starannie zaplanowane, by zapewnić dzieciom jak największy komfort i bezpieczeństwo podczas terapii. Przestrzeń, narzędzia i metody pracy dostosowujemy indywidualnie do potrzeb każdego dziecka, aby mogło poczuć się swobodnie i zaufać procesowi leczenia. Dzięki temu możemy kompleksowo odpowiadać na zróżnicowane potrzeby naszych podopiecznych i skutecznie pomagać im w powrocie do równowagi emocjonalnej – mówi Izabela Hubicka, psychoterapeutka z CPD w Sosnowcu.

CPD – więcej niż tylko pomoc doraźna

 Centrum prowadzi również szkolenia dla nauczycieli, terapeutów, policji, służb ratunkowych, rodziców czy pracowników instytucji pracujących z dziećmi. – To nie tylko element misji, ale również sposób na pozyskiwanie funduszy, które pozwalają dalej funkcjonować i mówiąc wprost pokrywać koszty pomagania innym – zaznacza Stowarzyszenie Moc Wsparcia.

CPD dzieli się też swoim doświadczeniem podczas międzynarodowych konferencji, współpracuje z Rzecznikiem Praw Dziecka i ekspertami z organizacji takich jak ONZ.

Gwara zagłębiowska QUIZ Czy dogadasz się w Sosnowcu?
Pytanie 1 z 10
Tyrpać w gwarze zagłębiowskiej to nic innego jak: