Katowice wraz z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią otrzymały tytuł Polskiej Stolicy Kultury 2027

i

Autor: Fot. S. Rybok/UM Katowice

ESK 2029

Od lat stolica województwa, a teraz Polska Stolica Kultury. Katowice mogą otwierać szampana

W środę 25 września w Warszawie ogłoszono wyniki konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Ten zaszczyt przypadł Lublinowi. Ale Katowice też mają się z czego cieszyć. Razem z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią wywalczyły miano Polskiej Stolicy Kultury 2027.

Katowice stolicą województwa i Polską Stolicą Kultury 2027

W 2022 roku Katowice ogłosiły, że zawalczą o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Stolica województwa śląskiego reprezentowała w konkursie całą Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię. Jesienią zeszłego roku miasto przeszło do II etapu konkursu, walcząc o zaszczyt z Bielskiem-Białą, Kołobrzegiem i Lublinem.

W środę 25 września 2024 roku podczas uroczystej gali w Warszawie ogłoszono wyniki. Zaszczytny tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 przypadł Lublinowi. Ale Katowice nie wróciły do domu na tarczy, lecz z tarczą - a raczej z nagrodą.

Stolica województwa śląskiego otrzymała tytuł Polskiej Stolicy Kultury 2027. A to nie wszystko. Katowice, Bielsko-Biała i Kołobrzeg mogą liczyć na 1 mln zł na realizację najciekawszych projektów. Dobrą nowinę o dodatkowej nagrodzie przekazała minister kultury Hanna Wróblewska.

Katowice i GZM przygotowały wniosek bogaty w ciekawe projekty

Katowice startowały pod hasłem "Play!" kierując się ideą, że kultura to wspólna gra, a nie coś elitarnego i tylko dla wybranych. W przygotowaniu wniosków konkursowych pomogli mieszkańcy, którzy przedstawiali swoje pomysły i dzielili się doświadczeniami podczas spotkań i konsultacji. Dużą rolę odegrali ludzie kultury z całej Metropolii, którzy odpowiedzieli na wezwanie Katowic i przygotowali ponad 200 oryginalnych projektów kulturalnych, z których kilkadziesiąt trafiło do wniosku.

Dzięki programowi Spójnik – mikrograntom pomagającym zrealizować oddolne inicjatywy – w całym GZM odbyło się niemal 60 unikatowych i różnorodnych wydarzeń. Od warsztatów szydełkowania seniorów z młodzieżą, przez spektakle dla osób niedowidzących i niewidomych, warsztaty botaniczno-ogrodnicze po program warsztatów teatralnych dla młodzieży zagrożonej wykluczeniem - mówi Sandra Hajduk, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Katowice.

Projekt udziału w konkursie o tytuł ESK dla Katowic i GZM współfinansowała Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.