To z pewnością ogromny sukces Katowic, a właściwie całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, ponieważ stolica województwa wystartowała w konkursie jako reprezentant całej aglomeracji. Program, który znalazł się we wniosku, został przygotowany w porozumieniu z ludźmi kultury z 41 miast i gmin GZM.
Jak zapewnia katowicki urząd miasta, zadbano o to, by program trafił do jak najszerszego grona odbiorców. Głównym założeniem jest otwarcie kultury na zjawiska do tej pory marginalizowane, jak np. kultura gier wideo czy sportów miejskich.
Co dalej? Katowice we współpracy z GZM muszą zaktualizować wniosek konkursowy, a następnie przygotować wizytę studyjną jurorów. Zwycięzcę konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 poznamy najpewniej w czerwcu 2024 roku.
Zacięta konkurencja w walce o tytuł ESK 2029. Katowice pokonały Opole, Płock i Pszczynę
O tym, kto znalazł się na krótkiej liście, decydowało międzynarodowe jury złożone z 11 ekspertów: 9 wskazanych przez Unię Europejską i 2 nominowanych przez resort kultury.
Na początku tego tygodnia rozpoczęły się przesłuchania kandydatów. Każde miasto otrzymało 45 minut na prezentację. Kolejną "godzinę lekcyjną" zajęła sesja pytań jurorów i odpowiedzi kandydatów. Konkurencja była zacięta, bo z Polski wpłynęło aż 12 wniosków.
Poniżej lista miast, które ubiegały się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029:
- Bielsko-Biała
- Bydgoszcz
- Jastrzębie-Zdrój
- Katowice
- Kielce
- Kołobrzeg
- Lublin
- Opole
- Płock
- Pszczyna
- Rzeszów
- Toruń