Górnicy PGG

i

Autor: PGG

WIADOMOŚCI

Nowy oddział w Polskiej Grupie Górniczej: Zakład Likwidacji Kopalń. "Nikt nie straci pracy"

2025-02-25 16:12

Intensywne przygotowania do utworzenia nowego oddziału PGG. Przejmie on zadania Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK), skupiając się na zagospodarowaniu nieprodukcyjnych części zakładów górniczych i ich transformacji, a likwidacja będzie jedynie ostatecznym rozwiązaniem.

W Polskiej Grupie Górniczej (PGG) trwają intensywne przygotowania do utworzenia nowego oddziału – Zakładu Likwidacji Kopalń (ZLK). Ma on przejąć zadania dotychczas realizowane przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń (SRK), skupiając się na zagospodarowaniu nieprodukcyjnych części zakładów górniczych i ich transformacji, a likwidacja będzie jedynie ostatecznym rozwiązaniem.

Nowe podejście do restrukturyzacji górnictwa

Plan zakłada przekazywanie do ZLK nieprodukcyjnych części kopalń, takich jak szyby i wyrobiska górnicze, wraz z terenami i infrastrukturą powierzchniową. Priorytetem jest zmiana ich funkcji i ponowne zagospodarowanie na potrzeby nowych projektów gospodarczych, które mogłyby generować miejsca pracy.

– Konieczne jest dostosowanie struktury spółki do przyjęcia i rozliczenia dwóch niezależnych dotacji budżetowych, co umożliwi skorzystanie z osobnego źródła finansowania przeznaczonego na wygaszanie nieprodukcyjnych części kopalń – zaznacza Bartosz Kępa, p.o. prezesa PGG S.A.

Nowelizacja ustawy o funkcjonowaniu górnictwa

W ramach procesu legislacyjnego Ministerstwa Przemysłu wprowadzone zostaną przepisy umożliwiające spółkom węglowym tworzenie i uczestniczenie w spółkach kapitałowych. Mają one wspierać transformację województwa śląskiego oraz przekształcanie pogórniczego majątku na potrzeby nowych inwestycji. Obecne regulacje prawne nie pozwalały na adaptację terenów pokopalnianych do celów gospodarczych, co skutkowało ich niezagospodarowaniem.

Jednym z pierwszych wyzwań dla Zakładu Likwidacji Kopalń będzie przejęcie pola Pawłów kopalni Bielszowice w ramach procesu likwidacji Ruchu Bielszowice kopalni Ruda.

Teren ten obejmuje:

  • dwa szyby PG I i PG II,
  • wyrobiska górnicze o łącznej długości 16 km,
  • pompownię głównego odwadniania,
  • obiekty i urządzenia powierzchniowe na obszarze 0,076 km².

Dyrektor Biura Likwidacji Kopalń w PGG, Tomasz Duda, podkreśla, że spółka ma kompetencje i doświadczenie w prowadzeniu procesów likwidacyjnych, co pozwoli na sprawne wdrożenie nowych rozwiązań.

Zabezpieczenie interesów pracowników

Transformacja PGG zakłada również kompleksową ochronę pracowników kopalń. Osoby zatrudnione w częściach przeznaczonych do likwidacji będą mogły skorzystać z pakietów osłonowych, alokacji do innych kopalń lub kontynuowania zatrudnienia w nowej strukturze.

– Nikt nie straci pracy, a wynagrodzenia i uprawnienia pozostaną nienaruszone – uspokaja Damian Czoik, dyrektor HR w PGG S.A.

Śląsk Radio ESKA Google News
Autor:

Planowane zmiany i harmonogram

Proces wdrażania nowego modelu rozpocznie się 1 lipca 2025 roku. Kluczowe jest terminowe przeprowadzenie nowelizacji ustawy górniczej do końca czerwca, co pozwoli na uruchomienie Programu Dobrowolnych Odejść oraz realizację zaplanowanych restrukturyzacji.

Działania te mają na celu racjonalną i zorganizowaną transformację sektora górniczego, która przyczyni się do oszczędności budżetowych oraz stworzenia nowych możliwości gospodarczych dla regionów pokopalnianych.