Nowa metrolinia na Śląsku połączy Bytom z Rudą Śląską i Mikołowem. M21 ruszy już w sobotę

i

Autor: ZTM Nowa metrolinia na Śląsku połączy Bytom z Rudą Śląską i Mikołowem. M21 ruszy już w sobotę

Komunikacja miejska

Nowa metrolinia na Śląsku połączy Bytom z Rudą Śląską i Mikołowem. M21 ruszy już w sobotę

W sobotę 23 września na drogę wyjedzie nowa Metrolinia. Autobus z oznaczeniem M21 będzie łączył ze sobą trzy śląskie miasta: Bytom, Rudę Śląską oraz Mikołów. Będzie to zarazem ostatnia z uruchomionych przez ZTM autobusów oznaczonych literką "M".

Nowa "eMka" wyjedzie na śląskie drogi już w sobotę

Zarząd Transportu Metropolitalnego w najbliższą sobotę, 23 września, uruchomi ostatni z 32 zapowiedzianych autobusów metropolitalnych. Nowa linia oznaczona symbolami M21 ma połączyć ze sobą trzy miasta: Bytom, Rudę Śląską oraz Mikołów. Nowa linia ma przede wszystkim zapewnić szybkie połączenie takich dzielnic, jak: Halemba, Wirek, Nowy Bytom, Chebzie i Godula, z Mikołowem, Tychami, Gierałtowicami i Gliwicami. Będzie to możliwe dzięki skoordynowaniu połączenia z linią M18 na przystanku Wygoda Skrzyżowanie.

Autobus w dni robocze w godzinach szczytu ma kursować co 30 minut. Poza szczytem oraz w weekendy kurs M21 będzie realizowany co godzinę. Pierwsze kursy będą ruszać wcześnie rano, a ostatnie w późnych godzinach wieczornych. 

Metrolinia M21 z Bytomia do Mikołowa: rozkład jazdy

i

Autor: ZTM Metrolinia M21 z Bytomia do Mikołowa: rozkład jazdy

Ostatnia z 32 "eMek" na Śląsku

M21 jest ostatnim zapowiadanym autobusem w ramach metrolini kursujących na terenie Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Pierwszych sześć autobusów z literką "M" ruszyły na śląskie drogi w maju 2012 roku. Łącznie uruchomionych zostało 32 takich linii, które w dni robocze odbywają ponad 2300 kursów, a w weekendy – od 1300 do 1400. Wszystkie dojeżdżają do 41 gmin, które znajdują się w Górnośląskim Związku Metropolitalnym. 

Najdłuższą metrolinią jest M22 łącząca gminy powiatu bieruńsko-lędzińskiego z Katowicami. Najkrótszą M25 z Katowic do Czeladzi.