Największe puzzle świata powstały na Śląsku

i

Autor: Mat. prywatne

Ciekawostka

Największe puzzle świata powstały na Śląsku. Tyle czasu zajęło to Mirkowi Kaczmarkowi

Biblioteka Miejska w Piekarach Śląskich uchyliła rąbka tajemnicy. Okazało się, że w budynku znajdują się największe puzzle świata. Ułożenia podjął się niezawodny Mirek Kaczmarek - lokalny kolekcjoner puzzli. Piekarzaninowi w zadaniu pomagały dwie osoby. Mirek Kaczmarek zdradził nam, ile zajęło mu ułożenie największej układanki świata.

Śląskie. Największe puzzle świata powstały w Piekarach Śląskich

Miejska Biblioteka Publiczna im. Teodora Heneczka w Piekarach Śląskich w mediach społecznościowych pochwaliła się swoim nowym - nietypowym eksponatem. W jednej z sal zainteresowani mogą obejrzeć największe puzzle świata.

Układanka licząca 60 tysięcy elementów została ułożona przez piekarskiego kolekcjonera puzzli - Mirka Kaczmarka. Pasjonatowi w tym arcytrudnym zadaniu pomagały dwie inne osoby, należące do grupy grupy ,,Puzzle to moja pasja". Ile czasu zajęło układanie największych puzzli świata?

Puzzli nie układaliśmy cały czas, dlatego trudno określić ile dokładnie to zajęło. Układaliśmy z przerwami od lutego do listopada 2023 roku - wyjaśnia naszej redakcji Mirek Kaczmarek.

Jak dodaje pasjonat, gdyby zmaksymalizować czas układania, puzzle byłyby ułożone w 3-4 miesiące. Mirek Kaczmarek od lutego do listopada układał poszczególne części układanki w swoim domu. Następnie, gdy każda z osób ułożyła swoją cześć, połączyli ją w całość w miejskiej bibliotece. Oto efekt.

Największe puzzle świata można zobaczyć w Piekarach Śląskich

Przypomnijmy, że układanka o nazwie "What a wonderful world", przedstawiająca mapę świata ma długość 8,84 m oraz szerokość 2,43 m. Jej pole powierzchni to dokładnie 21,48 m kwadratowych.

W sprowadzenie i ułożenie największych puzzli świata było zaangażowanych kilkadziesiąt osób. Najpierw powstała zrzutka, by puzzle sprowadzić z USA. Następnie 50 śmiałków ułożyło układankę w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Finalnie cały obraz został zlicytowany na aukcji WOŚP w 2023 roku i niedawno przywędrował do Piekar Śląskich wraz z jego właścicielem Mirosławem Kaczmarkiem - informuje piekarska biblioteka.

Największe puzzle można zobaczyć do 23 stycznia w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Kalwaryjskiej. Warto przypomnieć, że Mirek Kaczmarek cały czas walczy o tytuł rekordzisty Księgi Guinnessa w liczbie ułożonych puzzli. Jednak, by wpis trafił do księgi, potrzebna jest spora suma. Mirka można wesprzeć i wpłacić dowolną kwotę w założonej zbiórce. Link dostępny jest tutaj.