Najpiękniejsze kościoły w Śląskiem. Główna trasa Szlaku Architektury Drewnianej woj. śląskiego

i

Autor: Sławomir Milejski (Wikipedia)

Atrakcje turystyczne Śląska

Najpiękniejsze kościoły w Śląskiem. Znajdziemy je na Szlaku Architektury Drewnianej

2025-02-21 13:24

Nie ulega wątpliwości, że województwo śląskie może się pochwalić piękną architekturą. Przy ulicach śląskich i zagłębiowskich miast – niegdyś potęg przemysłowych – stoją zachwycające kamienice, jedne piękniejsze od drugich. Można tu zwiedzić imponujące zamki i bogato zdobione pałace. Ale nie tylko świeckie budowle są powodem do dumy mieszkańców regionu. Turyści z równym zachwytem podziwiają kościoły, a wśród nich największe zainteresowanie budzą zabytki drewniane. Zobaczcie najpiękniejsze świątynie w Śląskiem.

Szlak Architektury Drewnianej w Śląskiem

Na początku nowego tysiąclecia województwa śląskie, małopolskie i podkarpackie pojęły współpracę, by stworzyć Szlak Architektury Drewnianej. Chodziło o to, by ocalić przez zapomnieniem zabytki architektury dawnej wsi.

Szlak w województwie śląskim ma długość 1060 km i obejmuje 93 obiekty oraz zespoły architektury drewnianej. Całość została podzielona na 6 tras. Pierwsza ma długość 326 km, biegnie przez całe województwo, łącząc Gwoździany z Jeleśnią i stanowi Trasę Główną. Pozostałe 5 tras to:

  • Pętla Częstochowska o długości 180 km
  • Pętla Gliwicka o długości 160 km
  • Pętla Rybnicka o długości 130 km
  • Pętla Pszczyńska o długości 135 km
  • Pętla Beskidzka o długości 120 km
Śląsk Radio ESKA Google News
Autor:

Najpiękniejsze kościoły drewniane w województwie śląskim

Na Trasie Głównej Szlaku Architektury Drewnianej w województwie śląskim znajdują się leśniczówki, obiekty gospodarcze, karczmy i chałupy. Do najbardziej znanych atrakcji należą Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie, Zagroda Wsi Pszczyńskiej i słynny Dom Tkacza w Bielsku-Białej. Trasa uwzględnia również stałą ekspozycję Muzeum Miejskiego w Żywcu pod tytułem "Kultura ludowa Żywiecczyzny" oraz wystawę etnograficzną w gliwickiej willi Oscara Caro.

Przy czym największą część trasy zajmują drewniane kościoły i to one należą do najstarszych obiektów na całym szlaku. Mowa choćby o kościele Wszystkich Świętych w Sierotach w powiecie gliwickim, który pochodzi z XV wieku czy kościele św. Marcina w Ćwiklicach z 1466 roku. Ale nie tylko wiek robi wrażenie, estetyka również. 

Szczególną urodą odznacza się kościół św. Jadwigi Śląskiej w Zabrzu, który powstał niecałe sto lat temu. Budowniczy wybrali drewno na główny materiał ze względu na wysokie ryzyko szkód górniczych. Dziś widać, że to była dobra decyzja. Oryginalna bryła świątyni na planie dwunastoboku z czterema otaczającymi go wieżami zwraca uwagę turystów. 

Które kościoły w województwie śląskim są najpiękniejsze? Zobacz naszą listę 25 najpiękniejszych drewnianych kościółków, które można znaleźć na Szlaku Architektury Drewnianej.