Zalipie najpiękniejszą wsią Polski

i

Autor: Wikimedia Commons

Turystyka

"Malowana wieś" uznana za najpiękniejszą w kraju. Z Katowic dotrzemy do niej w nieco ponad dwie godziny

2024-10-25 23:17

Jaka jest najpiękniejsza wieś w Polsce? To pytanie szczególnie jesienią, kiedy przyroda uwydatnia swoje wdzięki, zadaje sobie wielu Polaków. Mieszkańcy województwa śląskiego mają szczęście w porównaniu z innymi regionami. Powód jest prosty. Do najpiękniejszej wsi Polski dotrzemy w Katowic w nieco ponad dwie godziny.

Spis treści

  1. Jaka jest najładniejsza wioska w Polsce?
  2. Z czego słynie wieś Zalipie?
  3. Skąd wziął się zwyczaj malowania chat w Zalipiu?

Jaka jest najładniejsza wioska w Polsce?

Nasze województwo słynie z wielu pięknych miejscowości. Miano najbardziej jesiennych miast przypadło Bielsku-Białej i Katowicom. O najlepszych miastach na jesienny city break pisaliśmy więcej tutaj. Mamy też wiele urokliwych wiosek. I choć najpiękniejsza wieś Polski leży poza naszym województwem, to możemy dotrzeć do niej w zaledwie dwie godziny z Katowic. Która wieś w Polsce jest zatem najładniejsza?

Zalipie przez wielu uważane jest za najpiękniejszą wieś w naszym kraju. Tak uważa również Japońskie Stowarzyszenie Biur Podróży (JATA), które umieściło je na liście 30 najpiękniejszych, ale najmniej docenianych miejscowości w Europie. Co więcej, wzmiankę o polskiej wsi można znaleźć w prestiżowym przewodniku Globetrotter Travel Guide Book.

Miejscowość to zyskała rozgłos również na świecie za sprawą kolorowych malunków. Znajdują się one tam niemalże wszędzie - na domach, płotach, studniach, a nawet na psich budach i ulach.

Zobaczcie na zdjęciach najpiękniejszą wieś Polski, którą jest Zalipie.

Z czego słynie wieś Zalipie?

Zalipie to wieś położona w województwie małopolskim, w gminie Olesno. Żyje tam społeczność, która na co dzień zajmuje się uprawą pola i hodowlą zwierząt. Do wsi prowadzi typowa asfaltowa droga. Można też urozmaicić sobie dojazd i przeprawić się promem przez Wisłę – niewielkim, bo ledwie dwa auta się mieszczą i kilku rowerzystów.

Wieś ta jest znana ze zwyczaju malowania chat. Zwyczaj ozdabiania wiejskich izb kwiecistymi malunkami wywodzi się z końca XIX wieku, kiedy to mieszkanki wsi zaczęły dekorować wnętrza chałup kwiatami wykonanymi z bibułki, wycinankami i pająkami ze słomy wiszącymi u powały oraz malowanymi na ścianach kwiatami. Malowidła wykonywano także na zewnętrznych ścianach budynków, studniach i płotach. W Zalipiu obecnie można znaleźć około dwadzieścia malowanych domów.

Prace zalipiańskich artystek znajdują się m.in. w Zagrodzie Felicji Curyłowej, która jest filią tarnowskiego Muzeum Etnograficznego oraz w Gminnym Ośrodku Kultury „Dom Malarek” w Zalipiu, powstałym w 1978.

Skąd wziął się zwyczaj malowania chat w Zalipiu?

Zwyczaj malowania chat sięga XIX wieku. Dotyczył on nie tylko Zalipia, ale również innych miejscowości nawet spoza Powiśla. Ten rodzaj ludowego zdobnictwa ma swój początek w czasach dymnych chat. Nie było w nich komina i dym z paleniska uchodził przez otwór w dachu. Ściany we wnętrzu takiej dymnej chaty były zakopcone. Aby rozjaśnić wnętrze gospodynie malowały wapnem na ścianach białe plamy „paćki”.

Po upowszechnieniu się pieców z kominem zaczęto takie „paćki” malować na piecach. Z czasem zastąpiły je motywy kwiatowe, które opanowały również ściany i sufity izb a w końcu zewnętrzne ściany domów i budynków gospodarczych. Oprócz budynków zaczęto zdobić przydrożne figurki, studnie, płoty, naczynia. Powstawały także inne formy artystyczne jak np. ozdobne papierowe wycinanki czy kompozycje z bibuły - wyjaśnia OSP Zalipie.

Malowanie chat wyszło spoza wiejskie kręgi całkiem przypadkiem. Jeden z młodych chłopaków pochodzący z Zalipia otrzymał w Krakowie pracę służącego w urzędniczej rodzinie. Pewnego razu wracając z domu rodzinnego, przywiózł ze sobą namalowaną na papierze makatkę. Gospodarz u którego służył – Władysław Hickel, interesował się folklorem i zaciekawiony makatką odwiedził Zalipie. Gospodarzowi tak spodobały się makatki, że do Krakowa wziął ich kilka ze sobą. Wszystko opisał w piśmie ludoznawczym „Lud”. Jest to pierwszy opis zalipiańskiej twórczości ludowej z 1905 roku.

Śląsk Radio ESKA Google News
Autor: