Najpiękniejsza wieś woj. śląskiego 2024

i

Autor: Wikipedia/Autorstwa Kokorik

Ciekawostki

To najpiękniejsza wieś województwa śląskiego. Choć jej nazwa jest zabawna, to ma cudowny klimat

2024-12-23 8:10

Urząd Marszałkowski od kilkudziesięciu lat organizuje konkurs na "Piękna Wieś Województwa Śląskiego". Od lat o wyborze najbardziej malowniczej miejscowości decyduje komisja konkursowa. W 2023 roku konkurs wygrała Gruszewnia położona w powiecie kłobuckim. Jesteście ciekawi, która wieś w 2024 roku została uznana za najpiękniejszą w Śląskiem?

Najpiękniejsza wieś województwa śląskiego 2024

Która wieś województwa śląskiego w 2024 roku została uznana za najpiękniejszą? Urząd Marszałkowski opublikował wyniki tegorocznego konkursu. Wiadomo już, że zwycięzcą została miejscowość położona w powiecie żywieckim. Wieś ta uchodzi za prawdziwą perłę wśród górskich wsi w regionie. Znajduje się w otoczeniu majestatycznych Beskidów i ogromnych lasów, które przyciągają zarówno miłośników natury, jak i turystów spragnionych ciszy i spokoju.

Miejscowość ta słynie z malowniczych szlaków pieszych i rowerowych, skansenu ukazującego tradycyjną architekturę drewnianą i życie wiejskie w przeszłości oraz licznych punktów widokowych.

Czy wiecie już o, której miejscowości mowa? Jeżeli nie to zdradzimy wam, że najpiękniejszą wsią województwa śląskiego został Wieprz w gminie Radziechowy. Nagrodą za zdobycie tego tytułu jest 27 tysięcy złotych.

Drugie miejsce w konkursie zdobyła Wręczyca Wielka leżąca w powiecie kłobuckim. Na podium znalazły się też Podlesicie w powiecie zawierciańskim.

Zobaczcie, jak wygląda najpiękniejsza wieś województwa śląskiego 2024.

Kto wygrał konkurs "Piękna wieś województwa śląskiego 2024"?

Oprócz najpiękniejszych wsi naszego regionu, urząd marszałkowski nagradzał także w kilku innych kategoriach. Komisja konkursowa wybierała także:

  • najlepszego lokalnego twórcę,
  • najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi,
  • najlepsze przedsięwzięcie popularyzujące tradycje, obrzędy i zwyczaje,
  • najlepszego sołtysa.

I tak za najlepszego lokalnego twórcę kolejno uznani zostali: Antoni Toborowicz gm. Żarnowiec pow. zawierciański 2 500 zł, Bogumiła i Ireneusz Canibol gm. Godów pow. wodzisławski 2 000 zł oraz Iwona Świerczek gm. Kozy pow. bielski.

W kategorii najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi zwycięzcą został projekt pn. "Budowa remizo – świetlicy w Łutowcu gm. Niegowa pow. myszkowski". Na podium znalazły się także projekty: "Nocne zwiedzanie zabytków w Bełku gm. Czerwionka - Leszczyny" i "Remont świetlicy wiejskiej w budynku OSP Staropole gm. Przyrów".

W przypadku najlepsze przedsięwzięcia popularyzujące tradycje, obrzędy i zwyczaje zwyciężyła "Tradycja Ziela" w Ślęzanach gm. Lelów. Drugie miejsce zdobyło przedsięwzięcie "Raz na ludowo gm. Godów", a trzecie "Szkubaczki” gm. Strumień.

Natomiast miano najlepszego sołtysa 2024 otrzymała Monika Owczarek z sołectwo Wąsocz gm. Konopiska. Na podium znaleźli się też Katarzyna Gradzik - Szancenberg sołectwo Lubojna oraz Mateusz Schutz sołectwo Wielowieś gm. Wielowieś.

Polska na ucho
Doktórka