Bytom, Piekary Śląskie i Mysłowice najgorsze  w Rankingu Gmin Województwa Śląskiego 2023. Kto został liderem?

i

Autor: Archiwum Bytom, Piekary Śląskie i Mysłowice najgorsze w Rankingu Gmin Województwa Śląskiego 2023. Kto został liderem?

Ranking

Najlepsze i najgorsze miasta w województwie śląskim. Nowy ranking. Lider odstaje od reszty

Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego i Urząd Statystyczny w Katowicach opublikowały Ranking Gmin Województwa Śląskiego za 2023 rok. Wśród miast najgorzej wypadły Piekary Śląskie, Mysłowice oraz Bytom. Czołówka nie zaskakuje. Które miasto jest najlepsze?

Poznaliśmy najlepsze i najgorsze miasta województwa śląskiego za 2022 rok

Bytom nie ma w tym roku szczęścia do rankingów, ale to samo można powiedzieć o Mysłowicach czy Piekarach Śląskich. Z reguły, kiedy te miasta trafiają do wszelakich zestawień, to znajdują się na dole rankingów czy to dotyczących województwa śląskiego czy też rankingów ogólnopolskich. Teraz opublikowano najnowszy Ranking Gmin Województwa Śląskiego przygotowywany przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego i Urząd Statystyczny w Katowicach. 

To już trzecia edycja rankingu, w którym gminy, miasta oraz miasta na prawach powiatu oceniane są na podstawie aż 16 wskaźników. Wśród nich brane są pod uwagę m.in.:

  • dochody w przeliczeniu na jednego mieszkańca, 
  • wydatki majątkowe inwestycyjne na jednego mieszkańca, 
  • wskaźnik zadłużenia, 
  • przyrost naturalny, 
  • wydatki na oświatę, wychowanie i opiekę nad dzieckiem.

Na samym dole rankingu znalazły się wspomniane wcześniej Bytom, Piekary Śląskie czy Mysłowice. Można powiedzieć, że po odwróceniu tabeli tworzą "pierwszą" trójkę rankingu. Ich choć w ogólnym podsumowaniu wypadły najgorzej, to były takie kategorie, gdzie te trzy miasta nieźle sobie poradziły. Omówienie rankingu oraz cały Ranking Gmin Województwa Śląskiego 2023, który powstał na podstawie danych z 2022 roku, znajdziecie w poniższej galerii.

Ranking najlepszych i najgorszych miast województwa śląskiego