Nowoczesny parking automatyczny w Katowicach już po odbiorach. Czas na testy

i

Autor: Fot. UM Katowice Nowoczesny parking automatyczny w Katowicach już po odbiorach. Czas na testy

Katowice

Najdroższy parking w Katowicach będzie tańszy? Szykuje się zmiana uchwały parkingowej

Katowice szykują się do wprowadzenia korekt w zakresie działania Śródmiejskiej Strefy Płatnego Parkowania i Strefy Płatnego Parkowania. Urzędnicy rozważają zmiany stawek opłat za parkowanie w Strefie Kultury i na Tylnej Mariackiej. To tam obecnie znajdują się najdroższe parkingi w mieście. Miasto chce też znaleźć rozwiązanie parkingowego problemu osób niepełnosprawnych i pracowników hospicjów.

Nowelizacja uchwały parkingowej w Katowicach

Są plany, by znowelizować uchwałę parkingową w Katowicach. Wstępny harmonogram przewiduje, by radni zajęli się poprawkami jeszcze przed wakacjami. Ale podany termin nie jest pewny, bo dopiero co minęły wybory, właśnie odbyła się ostatnia w tej kadencji sesja i nowa rada miasta dopiero się zawiąże. W tej sytuacji trudno przewidzieć, czy założenia da się dotrzymać. 

Spis treści

  1. Nowelizacja uchwały parkingowej w Katowicach
  2. Zmiany stawek za parkowanie na Tylnej Mariackiej i w Strefie Kultury
  3. Katowice zajmą się kwestią parkowania dla osób niepełnosprawnych 
  4. W Katowicach nadal są białe plamy parkingowe. Tam zaparkujesz za darmo 

Zmiany stawek za parkowanie na Tylnej Mariackiej i w Strefie Kultury

Czego mają dotyczyć zmiany? Jak informuje Sandra Hajduk, rzecznik prasowy katowickiego magistratu, miasto rozważa korekty dotyczące wysokości opłat na parkingach w Strefie Kultury i na Tylnej Mariackiej. 

Parkingi w podanych miejscach należą do najdroższych w mieście. Za godzinę postoju na parkingu powyżej NOSPR i obok Muzeum Śląskiego trzeba zapłacić 10 zł. Z kolei godzina parkowania w parkingu automatycznym przy ul. Tylnej Mariackiego kosztuje 12 zł. Dla porównania, godzinny postój w Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania to koszt rzędu 6 zł, a w Strefie Płatnego Parkowania - 4 zł.

Urzędnicy zastanawiają się, czy obniżyć stawki za postój w Strefie Kultury i na Tylnej Mariackiej. Ale na razie nie wiadomo, jak bardzo ceny pójdą w dół. I wcale nie jest powiedziane, że stawki zostaną zrównane z tymi w ŚSPP. 

Katowice zajmą się kwestią parkowania dla osób niepełnosprawnych 

Jak dodaje Sandra Hajduk z UM Katowice, urzędnicy rozważają także zmiany w kwestii parkowania dla osób niepełnosprawnych i pracowników hospicjów. To echo skandalu, który wybuchł w Katowicach w grudniu zeszłego roku, gdy lokalne media obiegła informacja o trudnej sytuacji Hospicjum Domowego św. Franciszka. Przypomnijmy.

Przed 1 grudnia 2023 roku osoby posiadające kartę parkingową osoby niepełnosprawnej mogły parkować bezpłatnie na wszystkich miejscach parkingowych. Po wejściu w życie uchwały parkingowej nadal mogą parkować za darmo, ale tylko na niebieskich kopertach. Hospicjum zaalarmowało, że będzie zmuszone płacić grube pieniądze za parkowanie, jeżdżąc do pacjentów w centrum miasta.

Urząd miasta obiecał, że przyjrzy się sytuacji i w międzyczasie zaproponował władzom placówki kilka rozwiązań. Wśród propozycji znalazło się m.in. parkowanie pojazdów hospicyjnych na miejscach oznaczonych zakazem postoju czy przekazanie grantu na działalność, który pokryje koszty parkowania.

Zarząd hospicjum stwierdził, że propozycje urzędników są satysfakcjonujące, ale jako rozwiązania tymczasowe i cały czas nalegał na zmiany na poziomie uchwały parkingowej. Wszystko wskazuje na to, że się doczekał.

Przy czym sprawa wcale nie jest prosta. Już na etapie przygotowania projektu uchwały do urzędu zgłaszały się podmioty, które domagały się bezpłatnego parkowania. Jeśli urzędnicy poluzują przepisy dla jednych, drudzy zaraz się odezwą i będą żądać tego samego. A jak powiedziała w rozmowie z "ESKĄ" rzeczniczka urzędu, "nie takie były założenia rozszerzenia strefy".

W Katowicach nadal są białe plamy parkingowe. Tam zaparkujesz za darmo 

A co z białymi plamami? Drogowcy od miesięcy pracują nad ich likwidacją, jednak nie wszystkie dzikie parkingi udało się zamknąć.

Kierowcy nadal mogą parkować za darmo na klepisku przed Superjednostką, nieopodal ronda gen. Jerzego Ziętka. Parking powstał kilka lat temu w miejsce wyburzonego Pałacu Ślubów i liczy ok. 140 miejsc postojowych.

Przez ponad cztery miesiące drogowcom nie udało się też zlikwidować dzikiego parkingu w pobliżu ulic Gliwickiej i Grundmanna. Codziennie parkuje tam kilkadziesiąt samochodów. Urzędnicy postawili tam co prawda słupki od strony ul. Opolskiej, ale kierowcy tym się nie przejmują i przejeżdżają przez chodnik, unikając opłat.

Ale sytuacja może się wkrótce zmienić, bowiem do urzędu miasta zgłosiła się firma chętna wydzierżawić część terenu na poczet prywatnego parkingu. Wniosek w tej sprawie będzie procedowany.