Nielegalny parking w rejonie Rawy. Kierowcy nadal mogą tam parkować za darmo

i

Autor: Paweł Szałankiewicz

Katowice

Parkingi w Katowicach są drogie. Ale znamy kilka miejsc, gdzie zaparkujesz za darmoszkę. Oto LISTA

Parkowanie w w centrum Katowic za darmo jest możliwe. 1 grudnia w Katowicach zaczęły obowiązywać nowe zasady dotyczące parkowania. Obszar płatnego parkowania znacznie się powiększył, wzrosły też stawki opłat za parkowanie. Są jednak miejsca, gdzie kierowcy mogą zaparkować swój samochód bez konieczności płacenia. Gdzie w Katowicach można parkować za darmo?

Spis treści

 1. Ceny za parkowanie w SPP i ŚSPP w Katowicach
 2. Zmiany parkingowe w centrum Katowic widać gołym okiem
 3. Puste parkingi w Katowicach po wejściu w życie nowej polityki parkingowej: 
 4. Gdzie parkować w Katowicach za darmo? 
 5. Centra Przesiadkowe w Katowicach
 6. Centrum przesiadkowe Zawodzie
 7. Centrum przesiadkowe Brynów
 8. Centrum przesiadkowe Ligota
 9. Darmowe parkingi w Katowicach - białe plamy
 10. Nielegalny parking wzdłuż Rawy w Katowicach. Kierowcy nadal z niego korzystają: 
 11. Płatne parkingi w centrum Katowic

Od 1 grudnia w Katowicach obowiązują nowe zasady dotyczące parkowania. Obszar, w którym kierowcy muszą płacić za parkowanie, znacznie się powiększył. Obecnie w mieście funkcjonują dwie strefy płatnego parkowania: A i B. Pierwsza obejmuje ścisłe centrum miasta, a druga obejmuje obrzeża centrum, część Koszutki, Osiedla Paderewskiego i Zawodzia.

Ceny za parkowanie w SPP i ŚSPP w Katowicach

Równocześnie wzrosły ceny za parkowanie w Katowicach. W strefie A (śródmiejskiej) opłaty obowiązują od poniedziałku do soboty w godzinach 7-17 i wyglądają następująco:

 • 3 zł – za postój do 30 minut
 • 6 zł – za postój powyżej 30 minut do 1 godziny
 • 7,20 zł – za drugą rozpoczętą godzinę postoju
 • 8,40 zł – za trzecią rozpoczętą godzinę postoju
 • 6,00 zł – za każdą następną rozpoczętą godzinę postoju

Z kolei w strefie B opłaty obowiązują od poniedziałku do piątku w godzinach 7-17 i wyglądają następująco:

 • 2 zł – za postój do 30 minut
 • 4 zł – za postój powyżej 30 minut do 1 godziny
 • 4,80 zł – za drugą rozpoczętą godzinę postoju
 • 5,60 zł – za trzecią rozpoczętą godzinę postoju
 • 4,00 zł – za każdą następną rozpoczętą godzinę postoju

Zmiany parkingowe w centrum Katowic widać gołym okiem

Jak tłumaczy katowicki urząd miasta, poszerzenie obszaru płatnego parkowania i podniesienie stawek opłat ma sprawić, że zwiększy się rotacja samochodów na miejscach parkingowych w centrum. Pierwsze efekty było widać 1 grudnia, gdy najpopularniejsze katowickie parkingi wręcz opustoszały.

Puste parkingi w Katowicach po wejściu w życie nowej polityki parkingowej: 

Gdzie parkować w Katowicach za darmo? 

Ale mamy dobrą wiadomość - istnieje kilka miejsc w Katowicach, gdzie kierowcy wciąż mogą parkować za darmo. To przede wszystkim centra przesiadkowe, ale i tzw. białe plamy, których na chwilę obecną nie udało się zlikwidować.

Centra Przesiadkowe w Katowicach

W Katowicach funkcjonują trzy centra przesiadkowe. Są one zlokalizowane w trzech dzielnicach:

 • CP Zawodzie przy ul. 1 Maja
 • CP Brynów przy ul. Kościuszki
 • CP Ligota naprzeciw dworca kolejowego w Ligocie

Wcześniej, by zaparkować w centrach przesiadkowych za darmo, trzeba było posiadać ważne bilety komunikacji publicznej zakodowany na karcie ŚKUP. Ta jednak została zlikwidowana, a w jej miejsce GZM uruchomił nową aplikację.

Dlatego też na chwilę obecną postój w katowickich centrach przesiadkowych jest darmowy dla wszystkich. Docelowo urzędnicy chcą powrócić do poprzedniego rozwiązania (parkowanie za darmo po okazaniu biletu), ale nie wiadomo, kiedy system zostanie wdrożony. 

Centrum przesiadkowe Zawodzie

W centrum przesiadkowym na Zawodziu jest dostępnych 405 miejsc parkingowych. Są tam również miejsca postojowe dla rowerów, stacja rowerów miejskich, punkty "Kiss & Ride", miejsca postojowe dla taksówek. Dla podróżnych dostępny jest także budynek dworca, w którym znajdują się toalety, punkt sprzedaży biletów i kiosk.

Centrum przesiadkowe na Zawodziu obsługuje 6 linii tramwajowych (14, 15, 34, 36, 37, 43) oraz 14 linii autobusowych (18, 30, 44, 66, 70, 74, 76, 76N, 149, 162, 600, 930, 931, M101).

Dojedziemy stamtąd do centrum Katowic i CP Brynów, a także do dzielnic: Dąbrówka Mała, Szopienice, Burowiec, Janów, Nikiszowiec, Giszowiec, Koszutka, Bogucice, Załęże, os. Witosa.

Z Zawodzia można również dotrzeć do sąsiednich gmin i miast: Siemianowice Śląskie, Chorzów, Mysłowice, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Chełm Śląski, Imielin, Bieruń, Lędziny. 

Centrum przesiadkowe Brynów

W centrum przesiadkowym na Brynowie jest dostępnych 492 miejsc parkingowych. Są miejsca postojowe dla rowerów, stacja rowerów miejskich, punkty "Kiss & Ride" i miejsca postojowe dla taksówek. Podobnie jak na Zawodziu, na CP Brynów znajduje się budynek dworca z kioskiem i toaletami w środku.

CP Brynów obsługuje 5 linii tramwajowych (6, 14, 16, 36, 46) oraz 14 linii autobusowych (9, 11, 13, 29, 45, 51, 296, 297, 297N, 688, 689, 913, 937, M12).

Z brynowskiego centrum można dojechać do centrum Katowic, CP Zawodzie oraz do dzielnic: Piotrowice, Ochojec, Ligota, Podlesie, Zarzecze, Kostuchna, Murcki, Koszutka, Wełnowiec, Józefowiec, Załęże, os. Tysiaclecia, os. Witosa, Szopienice.

Są stamtąd również realizowane połączenia do miast i gmin: Siemianowice Śląskie, Ruda Śląska, Mikołów, Łaziska, Tychy,. Chorzów, Bytom, Sosnowiec, Czeladź, Orzesze.

Centrum przesiadkowe Ligota

W centrum przesiadkowym na Ligocie jest dostępnych 110 miejsc parkingowych. Są też miejsca dla rowerów, stacja rowerów miejskich, miejsca postojowe dla taksówek oraz punkt "Kiss & Ride".

CP Ligota obsługuje trzy linie autobusowe (13, 51, 913) oraz pociągi PKP, które jedzą średnio co 10 minut i docierają do centrum Katowic po około 6 minutach.

Darmowe parkingi w Katowicach - białe plamy

Od kilku miesięcy drogowcy pracują nad likwidacją tzw. białych plam parkingowych, czyli dzikich parkingów, na których nikt nie pobiera opłat. Nie wszystkie jednak udało się zamknąć na czas.

Na chwilę obecną kierowcy mogą parkować bezpłatnie na placu przed Superjednostką, nieopodal ronda gen. Jerzego Ziętka. Parking powstał kilka lat temu w miejsce wyburzonego Pałacu Ślubów i liczy ok. 140 miejsc postojowych.

Zaparkować za darmo możemy również między Rawą a ul. ks. Stanisława Maślińskiego/św. Pawła. Nielegalne klepisko udało się zagrodzić, ale tylko z jednej strony, dlatego kierowcy korzystają z okazji i chętnie zostawiają tam swoje samochody.

Nielegalny parking wzdłuż Rawy w Katowicach. Kierowcy nadal z niego korzystają: 

Płatne parkingi w centrum Katowic

W centrum Katowic znajdują się dwie galerie handlowe i obie oferują krótki postój za darmo. Pierwszy parking zlokalizowany jest pod Galerią Katowicką. Ma dwa poziomy i oferuje 1200 miejsc postojowych. Pierwsza godzina postoju jest bezpłatna, a każda kolejna rozpoczęta godzina kosztuje 4 zł. Ponadto istnieje tam możliwość wykupienia abonamentu. Najtańszy, 7-dniowy abonament kosztuje 120 zł, a miesięczny - 450 zł. Osoby posiadające Katowicką Kartę Mieszkańca mogą skorzystać ze zniżki w wysokości 30 procent na abonament.

Drugi parking na 381 miejsc znajdziemy w Supersamie przy ul. Piotra Skargi 6A. Pierwsza godzina postoju jest bezpłatna, druga godzina kosztuje 5 zł, a trzecia i każda kolejna - 6 zł. Zainteresowani mogą również wykupić miesięczny abonament na parkowanie, który kosztuje 260 zł + VAT (w wersji nocnej w godzinach 19:30-9:00 kosztuje 150 zł + VAT).