Parking automatyczny w Katowicach

i

Autor: Anna Dziedzic

Motoryzacja

Parking automatyczny w Katowicach nie wypalił. Ceny koszmarne. Kierowcy wolą tam nie zajeżdżać

Katowicki parking automatyczny miał rozładować problem braku wolnych miejsc do parkowania w centrum miasta. Tak się jednak nie stało. Cena godziny parkowania samochodu okazała się zaporowa i korzysta z niego niewiele osób. Czy można się spodziewać obniżki cen?

Nadzieje związane z parkingiem automatycznym w Katowicach rosły wraz z jego przedłużającym się terminem otwarcia. Wreszcie, gdy został uruchomiony, wielu kierowców z ciekawości postanowiło go przetestować, bo był darmowy. Gdy wprowadzono opłaty, nagle zainteresowanie spadło. Obecnie każdego dnia wjeżdża do niego ok. 70 samochodów, czyli kilka procent maksymalnej przepustowości.

Średnio co miesiąc zaparkowanych jest tam około 2000 samochodów. W grudniu było to 2244 samochodów, w styczniu 1740 samochodów, a w lutym 2043 samochodów - mówi Wojciech Grabarczyk z Katowickiej Agencji Wydawniczej.

Ile kosztuje parking automatyczny w Katowicach?

Jedna godzina parkowania w parkingu automatycznym w Katowicach przy ul. Tylnej Mariackiej kosztuje 6 zł dla posiadaczy Katowickiej Karty Mieszkańca. Reszta kierowców musi zapłacić 12 zł za godzinę.

Parking automatyczny jednocześnie może pomieścić 240 samochodów. Jest całodobowy, ale gdyby tylko przez pół doby samochody zmieniały się co godzinę, mógłby przyjąć jednego dnia 2800 aut, czyli więcej niż przez cały luty! W takiej sytuacji mówienie o niewielkim zainteresowaniu jest bardzo eleganckim określeniem.

Parking automatyczny w Katowicach świeci pustkami

Zobacz zdjęcia 

Na nic zdały się trwające niemal rok rozmowy z właścicielami okolicznych hoteli o korzystaniu z parkingu na zasadach abonamentu. Nie są tym zainteresowani głównie za sprawą ceny. Popularności nie przysparzają parkingowi także niepochlebne recenzje użytkowników. Skarżą się na zbyt ciasny wjazd, zwłaszcza dużymi samochodami SUV.

Czy cena za parking w Katowicach będzie niższa?

Budowa automatycznego parkingu wielopoziomowego w Katowicach pochłonęła około 25 mln zł publicznych pieniędzy. Jest jasne, że szybko się nie zwróci, jednak jeśli nadal będzie pusty, może świadczyć o niegospodarności. Czy jest sposób, aby temu zaradzić?

Trwają rozmowy nad różnymi rozwiązaniami związanymi z korzystaniem z parkingu przy Tylnej Mariackiej - mówi Wojciech Grabarczyk z Katowickiej Agencji Wydawniczej.

Rozmowy są poufne, bo dotyczą kwestii finansowych prywatnych spółek.

Autorem technologii automatycznego parkingu Grand Vertical Parking, a także wykonawcą inwestycji, jest działająca na rynku od 1984 r. firma GRAND. Opracowanie tego innowacyjnego rozwiązania to wynik prowadzonych przez firmę prac badawczo-rozwojowych.

Ciekawostki o Śląsku QUIZ Sprawdź, czy znasz zaskakujące fakty

Pytanie 1 z 14
Oblaty to tradycyjny śląski przysmak. Wypiekany jest w:
Listen on Spreaker.